Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Szkolenia szansą na rozwój branży turystycznej

06.03.2007

W województwie małopolskim pod patronatem Marszałka Województwa realizowany jest projekt szkoleniowo - doradczy "Turystyka - wspólna sprawa".
Dotychczas powstało 5 grup partnerskich, które realizują swoje pomysły na ciekawe produkty turystyczne, w ścisłej współpracy przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i samorządów. Trwają szkolenia z "Współpracy sieciowej" dla członków grup partnerskich, a już niedługo rozpoczną się zapisy na szkolenia z "Zarządzania turystyka" dla pracowników i menedżerów zatrudnionych w turystyce.

Według badania przygotowanego przez firmę F5 Konsulting w Małopolsce w porównaniu z innymi województwami biorącymi udział w drugiej edycji projektu "Turystyka - wspólna sprawa" (lubelskie, małopolskie, śląskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie) szkolenia cieszą się większym zainteresowaniem małych i średnich przedsiębiorstw. 42 procent badanych w Małopolsce stanowili przedsiębiorcy, przy 38 procent średnio w pozostałych badanych pięciu województwach. Kolejnymi grupami zainteresowanymi szkoleniami byli przedstawiciele samorządów - 17 procent oraz właściciele i pracownicy gospodarstw agroturystycznych - 15 procent.

W turystyce w ostatnich latach coraz bardziej widoczny jest odpływ wykwalifikowanej kadry. Wiele osób pracujących w restauracjach, hotelach i ośrodkach wypoczynkowych decyduje się wyjechać za granicę, z przyczyn ekonomicznych. Pojawił się więc problem znalezienia w Małopolsce pracowników z odpowiednim doświadczeniem. Firma KPMG w swoim raporcie wskazuje, że już połowa wszystkich pracodawców odczuła brak pracowników z odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami. Pracodawcy jako przyczynę wskazali znaczną emigrację zarobkową młodych Polaków. Aby przeciwdziałać temu zjawisku KPMG w swoim raporcie zaleca "działania rozwojowe", mające na celu zatrzymanie pracowników w firmie lub ich przyciągnięcie do niej. Według raportu najlepszą inwestycją w pracownika są szkolenia.

Już wkrótce w Małopolsce rozpoczną się zapisy na 26 różnych szkoleń zawodowych i menedżerskich. Dla pracowników zatrudnionych w turystyce istnieje możliwość przeszkolenia się np. w zakresie technik kulinarnych, obsługi klienta, czy utrzymania czystości. Dla menadżerów zaplanowano kursy dotyczące pozyskiwania funduszy, zarządzania zasobami ludzkimi, czy wykorzystania Internetu w promocji swojej firmy.

Dla małych i średnich firm turystycznych kursy są dofinansowane w 80 procentach, resztę pokrywa Unia Europejska. Dla przedstawicieli samorządów oraz organizacji pozarządowych, działających na rzecz turystyki szkolenia są bezpłatne. Projekt "Turystyka - wspólna sprawa", stwarza szansę na pobudzenie turystyki w Małopolsce, co przyczyni się do wzrostu zatrudnienia w turystyce. W szkoleniach może wziąć udział każda osoba zatrudniona w branży turystycznej z terenu całego województwa małopolskiego.

Szczegółowe informacje z dokładnym opisem wszystkich 26 szkoleń znajduje się na stronie http://www.tws.org.pl/index.php?po=69

Zapisy na szkolenia prowadzi Regionalne Biuro Projektu "Turystyka - wspólna sprawa" w Krakowie, tel. 0 12 421 31 33, [email protected]

W województwie małopolskim pod patronatem Marszałka Województwa realizowany jest projekt szkoleniowo - doradczy "Turystyka - wspólna sprawa".
Dotychczas powstało 5 grup partnerskich, które realizują swoje pomysły na ciekawe produkty turystyczne, w ścisłej współpracy przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i samorządów. Trwają szkolenia z "Współpracy sieciowej" dla członków grup partnerskich, a już niedługo rozpoczną się zapisy na szkolenia z "Zarządzania turystyka" dla pracowników i menedżerów zatrudnionych w turystyce.

Według badania przygotowanego przez firmę F5 Konsulting w Małopolsce w porównaniu z innymi województwami biorącymi udział w drugiej edycji projektu "Turystyka - wspólna sprawa" (lubelskie, małopolskie, śląskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie) szkolenia cieszą się większym zainteresowaniem małych i średnich przedsiębiorstw. 42 procent badanych w Małopolsce stanowili przedsiębiorcy, przy 38 procent średnio w pozostałych badanych pięciu województwach. Kolejnymi grupami zainteresowanymi szkoleniami byli przedstawiciele samorządów - 17 procent oraz właściciele i pracownicy gospodarstw agroturystycznych - 15 procent.

W turystyce w ostatnich latach coraz bardziej widoczny jest odpływ wykwalifikowanej kadry. Wiele osób pracujących w restauracjach, hotelach i ośrodkach wypoczynkowych decyduje się wyjechać za granicę, z przyczyn ekonomicznych. Pojawił się więc problem znalezienia w Małopolsce pracowników z odpowiednim doświadczeniem. Firma KPMG w swoim raporcie wskazuje, że już połowa wszystkich pracodawców odczuła brak pracowników z odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami. Pracodawcy jako przyczynę wskazali znaczną emigrację zarobkową młodych Polaków. Aby przeciwdziałać temu zjawisku KPMG w swoim raporcie zaleca "działania rozwojowe", mające na celu zatrzymanie pracowników w firmie lub ich przyciągnięcie do niej. Według raportu najlepszą inwestycją w pracownika są szkolenia.

Już wkrótce w Małopolsce rozpoczną się zapisy na 26 różnych szkoleń zawodowych i menedżerskich. Dla pracowników zatrudnionych w turystyce istnieje możliwość przeszkolenia się np. w zakresie technik kulinarnych, obsługi klienta, czy utrzymania czystości. Dla menadżerów zaplanowano kursy dotyczące pozyskiwania funduszy, zarządzania zasobami ludzkimi, czy wykorzystania Internetu w promocji swojej firmy.

Dla małych i średnich firm turystycznych kursy są dofinansowane w 80 procentach, resztę pokrywa Unia Europejska. Dla przedstawicieli samorządów oraz organizacji pozarządowych, działających na rzecz turystyki szkolenia są bezpłatne. Projekt "Turystyka - wspólna sprawa", stwarza szansę na pobudzenie turystyki w Małopolsce, co przyczyni się do wzrostu zatrudnienia w turystyce. W szkoleniach może wziąć udział każda osoba zatrudniona w branży turystycznej z terenu całego województwa małopolskiego.

Szczegółowe informacje z dokładnym opisem wszystkich 26 szkoleń znajduje się na stronie http://www.tws.org.pl/index.php?po=69

Zapisy na szkolenia prowadzi Regionalne Biuro Projektu "Turystyka - wspólna sprawa" w Krakowie, tel. 0 12 421 31 33, [email protected]Liczba wyświetleń: 1656
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne