XXI Przegląd Grup Kolędniczych za nami!

09.01.2017
14 grup kolędniczych wystąpiło podczas XXI Gminnego Przeglądu Grup Kolędniczych z Gminy Limanowa, który odbył się w świetlicy wiejskiej w Starej Wsi w dniu 6 stycznia br.
Otwarcia Gminnego Przeglądu Grup Kolędniczych dokonali Wicewójt Gminy Limanowa Marian Mąka oraz Przewodniczący Rady Gminy Limanowa Stanisław Młyński, którzy przywitali zarówno kolędników jak i wszystkich uczestników Przeglądu, w tym zaproszonych gości: Wicestarostę Powiatu Limanowskiego - Mieczysława Urygę, Sekretarza Urzędu Gminy Limanowa – Marka Ziaję, Sołtys Starej Wsi I – Urszulę Biernat oraz radnych z terenu gminy Limanowa. Wicewójt wraz z Przewodniczącym Rady Gminy życzyli występującym  udanych prezentacji , kierując przy okazji do wszystkich życzenia wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.
Następnie rozpoczęły się występy poszczególnych grup kolędniczych, którym przyglądała się Komisja Artystyczna w składzie: Magdalena Kroh – etnograf, Zofia Skwarło – regionalista oraz Aleksander Smaga  - muzyk (MCK „Sokół” w Nowym Sączu).
Na scenie starowiejskiej świetlicy wystąpiło łącznie 14 grup kolędniczych:  7 grup dziecięcych, 3 młodzieżowe oraz 4 grupy dorosłe. Po obejrzeniu wszystkich prezentacji Jury udało się na obrady, czego efektem były przyznane następujące miejsca /wyróżnienia oraz nagrody pieniężne ufundowane przez Wójta Gminy Limanowa:

w kat. grup dziecięcych:
- dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 900 zł otrzymały:
Grupa Kolędnicza z programem " Na Nowe Lato" z Zespołu Regionalnego „Mali Męcinianie”  przy ZS nr 1 w Męcinie
Grupa Kolędnicza „Z Szopką” z SP nr 2 w Siekierczynie

- II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 800 zł:
Grupa Kolędnicza „Szczodroki” z Zespołu Regionalnego „Pasierbiocki” przy ZS w Pasierbcu

- dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 700 zł:
Grupa Kolędnicza „Z Szopką Kukiełkową” Rodziny Rysiów z Koszar
Grupa Kolędnicza „Z Gwiazdą” z SP w Nowym Rybiu
- dwa równorzędne wyróżnienia w wysokości po 550 zł :
Grupa Kolędnicza „Z Gwiazdą” ze świetlicy wiejskiej w Starej Wsi
Grupa Kolędnicza „Konorscoki” z ZS nr 2 w Starej Wsi

w kat. grup młodzieżowych:
- I miejsca - nie przyznano
- II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 800 zł otrzymała:
Grupa Kolędnicza „Kolędnicy Starowieńscy”  ze Starej Wsi
- dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 700 zł:
Grupa Kolędnicza „Trzej Królowie” ze świetlicy wiejskiej w Kisielówce
Grupa Kolędnicza „Konorscoki” z ZS nr 2 w Starej Wsi

w kat. grup dorosłych:
- I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1400 zł otrzymała:
Grupa Kolędnicza „Z Gwiazdą” Rodziny Molów ze Starej Wsi
- dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 1200 zł:
Grupa Kolędnicza „Z Turoniem” z KGW i świetlicy wiejskiej w Pasierbcu
Grupa Kolędnicza „Pasterze” z Zespołu Regionalnego „Kijom Worci” z Pisarzowej

- nagrodę pozaregulaminową w wysokości 900 zł przyznano Zespołowi Regionalnemu „Spod Kicek” z Mordarki za przedstawienie „Z Niedźwiedziem”.
Podczas trwania obrad Jury w bożonarodzeniowy klimat świąt niecodziennym wykonaniem polskich kolęd wprowadziła zebranych mieszkanka Starej Wsi – Magdalena Mól, przy akompaniamencie i wsparciu wokalnym kuzyna Marcina Mól.

Na kolejny powiatowy etap kolędowania  - XVIII Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych Komisja Artystyczna wydelegowała zdobywców I i II miejsc w kat. grup dziecięcych i dorosłych (trzy grupy dziecięce i trzy grupy dorosłe). Gminni kolędnicy wystąpią na powiatowym kolędowaniu w dniach 21-22 stycznia br. w Szkole Podstawowej w Kasince Małej.
Życzymy powodzenia i kwalifikacji na kolejne etapy konkursu!