Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

II Gminny Konkurs poświęcony pamięci Wincentego Gawrona

17.02.2023
Szanowna Dyrekcjo! Szanowni Nauczyciele! Drodzy Uczniowie!
             W tym roku rusza II Gminny Konkurs poświęcony pamięci Wincentego Gawrona – witrażysty, malarza, grafika, autora prac o tematyce obozowej, cenionego artysty z Limanowej.
Wincenty Gawron urodził się w Starej Wsi (obecnie teren ten znajduje się w granicach miasta). Swój talent rozwijał w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych we Lwowie, potem w Krakowie, a następnie w Warszawie. Po ataku Niemiec na Polskę w 1939 r. wrócił do Limanowej, gdzie wstąpił  do podziemnej organizacji pod nazwą Związek Czynu Zbrojnego. W styczniu 1941 r. został aresztowany. Był więźniem obozu Auschwitz, z którego udało mu się uciec. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, następnie został żołnierzem 2. Korpusu gen. Andersa. Od 1948 r. przebywał na emigracji, najpierw    w Kanadzie, potem w Stanach Zjednoczonych, ale nigdy nie zapomniał o swojej ukochanej ojczyźnie, o miejscu swojego pochodzenia, o swoich ukochanych górach. Na obczyźnie angażował się w obchody polskich świąt narodowych, zachęcał do kultywowania tradycji, otworzył pierwsze prywatne Muzeum Wojska Polskiego w Chicago. Zmarł w 1991 r. w szpitalu w Nowym Sączu, podczas ostaniego pobytu w ojczyźnie.
 Mówi się o nim, że to patriota czasów wojny i patriota czasów pokoju i my, organizatorzy konkursu,  w pełni się z tym stwierdzeniem zgadzamy. Zależy nam, by pamięć o Wincentym Gawronie, człowieku, który całe swoje życie poświęcił służbie Ojczyźnie, Bogu i ludziom, nie zaginęła.
Chcemy tematyką prac konkursowych, ale i techniką ich wykonania być jak najbliżej zainteresowań Wincentego Gawrona, stąd zadanie konkursowe z roku poprzedniego (witraż) i z bieżącego roku (praca wykonana ołówkiem). Posługując się ołówkiem, Wincenty Gawron wykonał wiele prac. Część z nich powstała, gdy Gawron był więźniem obozu Auschwitz. Powstawały wtedy obozowe portrety, obrazy o różnej tematyce dokumentujące zbrodnie popełniane przez hitlerowców na więźniach, były też scenki z codziennego koszmarnego życia, ale też takie prace, które na chwilę pozwalały zapomnieć o obozowym koszmarze.
Jesteśmy dumnymi mieszkańcami pięknej Ziemi Limanowskiej. Uważamy, ze naszym obowiązkiem jest pamiętać o ludziach zasłużonych dla tego regionu, naszym obowiązkiem jest przekazywać wiedzę o tych ludziach młodemu pokoleniu. Prosimy Dyrekcję, Nauczycieli Państwa Szkoły o rozpowszechnienie informacji o konkursie. Zachęcamy uczniów do wzięcia w nim udziału.
            Patronat Honorowy nad konkursem objął Wójt Gminy Limanowa – Jan Skrzekut, partnerem II Gminnego Konkursu poświęconego pamięci Wincentego Gawrona została Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi. Chcemy w ten sposób przypomnieć uczniom, że warto korzystać z bogatego księgozbioru bibliotek publicznych. Można w nich znaleźć również informacje o Wincentym Gawronie. 
            Już dziś zapraszamy na podsumowanie konkursu wszystkich uczestników wraz z opiekunami, które odbędzie się w naszej szkole w dniu 26 kwietnia 2023 r. o godz. 11.00. Podczas tej uroczystości, podobnie jak w roku poprzednim, chcemy przedstawić informacje na temat fragmentu życia i twórczości Wincentego Gawrona. Naszym stałym celem jest przywrócenie pamięci o szlachetnej postaci, jaką niewątpliwie był Wincenty Gawron.
Dyrektor SP nr 2 w Starej Wsi
Marek Twaróg


Liczba wyświetleń: 886
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne