Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

KGW Rupniów-Centrum na podium 11. Małopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW!

05.10.2021
W dniach 2-3 października br. zorganizowany został 11. Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce. Gminę Limanowa reprezentowały panie z KGW Rupniów Centrum, które w punktacji łącznej zajęły III miejsce. Wielkie gratulacje za zajęcie tak wysokiej lokaty na szczeblu wojewódzkim!
 
W sobotnie przedpołudnie zabrzmiały „Trombity Haniaczyków”, dając tym samym znać do rozpoczęcia Przeglądu. Oficjalnego otwarcia dokonali: poseł Barbara Bartuś, wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak, dyrektor Oddziału Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Małgorzata Broda, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Nowym Targu Małgorzata Gurgul oraz kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Nowym Sączu Krzysztof Pyrdoł. Na scenę zaproszono również wójta gminy Łącko Jana Dziedzica. Przemawiający podziękowali wszystkim paniom za ich aktywność w lokalnych środowiskach oraz wyrazili zadowolenie z rosnącej liczby KGW i ich działalności dla rozwoju polskiej wsi.
 
Konkursowa rywalizacja trwała dwa dni. Wszechstronnie uzdolnione panie z jedenastu KGW z całej Małopolski, śpiewały ludowe pieśni i przyśpiewki, odgrywały scenki obyczajowe z dawnej kultury wsi, wykonywały artystyczne rękodzieło (zazdroski) oraz częstowały tradycyjnymi specjałami.
 
Dorobek artystyczny i kulinarny KGW podziwiało wielu gości. W niedzielne popołudnie, tuż przed ostatnią częścią konkursowych prezentacji, głos zabrali: dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie Monika Gubała, wicedyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Piotr Gąsienica oraz wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak. Przedstawiciele organizatorów gratulowali i dziękowali gospodyniom za ich wkład w piękno i różnorodność Małopolski.
 
W niedzielny wieczór odczytaniem protokołu i wręczeniem nagród zakończył się 11. Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW. Nagrody wręczali: zastępca wójta gminy Jabłonka Bolesław Wójcik, zastępca dyrektora MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu Piotr Gąsienica, zastępca dyrektora Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach Karol Sepielak, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Nowym Targu Małgorzata Gurgul oraz kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Nowym Sączu Krzysztof Pyrdoł. Nagroda główna Przeglądu trafiła w ręce pań z KGW Trzebunia z Trzebuni.
 
Oczekiwanie na decyzje jury, gospodyniom i gościom umilił żywiołowy koncert zespołu Folkowni, który poderwał widownię do tańca i wspólnej zabawy. Przegląd sprawnie i z humorem poprowadziła niezawodna para konferansjerów: Anna Olesińska i Marian Wójtowicz. W komisji artystycznej wytrwale pracowali: Lucyna Kmak – specjalista ds. gospodarstwa wiejskiego i agroturystyki, MODR Karniowice; Jadwiga Pilch – etnograf; Urszula Gieroń – etnograf; Jadwiga Adamczyk – muzyk, MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Benedykt Kafel – etnograf.
 
Na wydarzenie zaprosili: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Województwo Małopolskie, Gmina Jabłonka, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach oraz współorganizator: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
 
Szczegółowe wyniki znajdują się w załączonym pod artykułem protokole.
 
źr. Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce
fot. Jan Ciepliński, KGW Rupniów


Liczba wyświetleń: 1459
1

Pliki do pobrania

4

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne