A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Upamiętniono tragiczne wydarzenia jakie miały miejsce w Mordarce przed 80 laty

09.09.2019
W sobotę 7 września w Mordarce „ Na Cieniawie” odbyła się kameralna uroczystość upamiętniająca 80 rocznicę mordu popełnionego przez Niemców na 11 obywatelach Limanowej. W obchodach udział wzięli  m.in. Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut, Zastępca Kierownika Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Gminy Limanowa Grzegorz Krzak, przedstawiciel IPN O/Kraków  Marcin Krzek-Lubowiecki, przedstawiciel Sądeckiego Sztetla  Leopold Kucharczyk, były radny Limanowej Mieczysław Sukiennik, sołtys Mordarki  Kazimierz Wojtas, lokalni historycy oraz przedstawiciele rodzin Sukienników i Stokłosów, które udostępniły Gminie Limanowa  teren pod obelisk.Po złożeniu wiązanek kwiatów oraz zapaleniu zniczy uczestnicy odśpiewali hymn Polski, po którym głos zabrał Wójt Gminy Limanowa. W krótkich słowach przypomniał okoliczności zbrodni popełnionej przez Niemców 7 września 1939 roku na 11 niewinnych obywatelach Limanowej. Jednym z nich był mistrz kominiarski Jan Semik, który po ucieczce władz miejskich, pełnił obowiązki burmistrza Limanowej. Ujął się on za aresztowanymi i bitymi przez żołnierzy niemieckich Żydami, przez co wraz z nimi został rozstrzelany. Prawdopodobnie był on pierwszym Polakiem, który stracił życie ratując Żydów w Polsce.

Wójt Jan Skrzekut w szczególny sposób podziękował rodzinom Sukienników oraz Stokłosów za udostępnienie działki pod przyszły obiekt upamiętniający to tragiczne wydarzenie z przeszłości, wyrażając  nadzieję, że Instytut Pamięci Narodowej – zgodnie z obietnicą – ufunduje w najbliższym czasie kamień oraz tablicę pamiątkową.Po wystąpieniu Wójta głos zabrał Mieczysław Sukiennik wspominając swojego dziadka Wojciecha Sukiennika, który w czasie wojny pomagał Żydom. Na zakończenie uroczystości lokalny historyk Karol Wojtas przytoczył wspomnienia nauczycielki szkoły podstawowej w Mordarce Zofii Szumilas, która długi czas opiekowała się wraz z uczniami miejscem kaźni. Wspomnienia dotyczące  wydarzeń sprzed 80 lat  przekazała jej nieżyjąca już córka Jana Semika -  Teresa Ryś.
Sobotnie spotkanie przypomniało uczestnikom o historycznej prawdzie oraz było okazją do zadumy i  refleksji  nad tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce w Mordarce we wrześniu 1939 r.


Liczba wyświetleń: 923
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30