A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej Nr 1 w Starej Wsi

06.03.2019
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto ustanowione w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi. Jedną z takich osób była Danuta Siedzikówna ps. „Inka”. To właśnie jej bohaterskie życie stało się tematem spektaklu słowno - muzycznego przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi.

Autorem scenariusza tego niezwykłego przedstawienia jest nauczyciel szkoły Marek Młynarczyk.  Szkolną uroczystość uświetnili swoją obecnością Wójt Gminy Limanowa - Pan Jan Skrzekut, Proboszcz parafii w Starej Wsi - ksiądz Prałat Marian Tyrka, sołtys wsi - Pani Urszula Biernat oraz radni - Pani Cecylia Kochańczyk i Pan Stefan Hutek.  Spektakl przedstawiał losy Inki od wczesnego dzieciństwa aż do jej heroicznej śmierci. Wydarzenia z życia sanitariuszki 4 szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK ukazane były w szerokim kontekście historyczno – politycznym. Widzowie mogli się przekonać, że życiowa postawa Inki wynikała z jej niezłomnego charakteru, czystego serca oraz wierności wartościom, w których została wychowana. To wiara i patriotyzm dodawały Jej sił w najtrudniejszych momentach. Uczniowie niezwykle sugestywnie oddali emocje towarzyszące kreowanym przez nich bohaterom. Nastrojowa muzyka, kostiumy, symboliczna scenografia i efekty multimedialne dopełniły całości – spektakl wzruszył i zachwycił zgromadzoną publiczność oraz stał się godnym hołdem dla polskich bohaterów. 
Po zakończeniu przedstawienia głos zabrała Dyrektor Szkoły Halina Mąka oraz przybyli Goście. Wszyscy podziękowali występującym uczniom oraz autorowi spektaklu za ich zaangażowanie, ogrom pracy oraz cenną lekcję historii. Przemawiający podkreślili również, że choć dzisiaj Ojczyzna i codzienność stawiają przed nami inne wymagania, to my także, wzorem Inki winniśmy zachowywać się „jak trzeba” i bronić najważniejszych wartości.
 
 
 
 
 
 

Liczba wyświetleń: 1229
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30