Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

VIII Gminny Przegląd Grup Kolędniczych Gminy Limanowa

24.01.2004

Kolędy, pastorałki płynęły nie tylko ze sceny starowiejskiego Domu Kultury, ale także widowni, która chętnie włączała się do zaintonowanego przez kolędników śpiewania. Ósmy z przeglądów kolędniczych zorganizowanych w gminie Limanowa był nie tylko konkursem, ale także spotkaniem, grup kolędniczych, zespołów folklorystycznych, instruktorów, dawno nie widzianych znajomych.
Byli weterani przeglądów, mający za sobą wiele występów, ale także debiutanci, stawiający pierwsze kroki w prezentacji kolędniczej tradycji.

W gminie Limanowa tradycyjnych miejscem spotkań z kolędą jest starowiejski DK. Tam wspólnym staraniem Gminnego Zespołu Użyteczności Publicznej, DK, biblioteki oraz UG Limanowa i Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu organizowane są od ośmiu lat Przeglądy Grup Kolędniczych. W tym roku gościło na nich jedenaście większych i mniejszych grup, zarówno dziecięcych, jak i zupełnie dorosłych.

W kategorii dziecięcej zaprezentowały się grupy z Siekierczyny II, Wysokiego, Męciny, Nowego Rybia i Starej Wsi. Dorośli reprezentowali: Stare Rybie, Starą Wieś i Makowicę. Kolędujące grupy pokazali "Pisarzowianie", zespół "Spod Kicek" i druhowie OSP ze Starej Wsi.

Interesujący występ kolędniczy zaprezentowała starowiejska grupa występująca z szopką i lalkami. -Mają one ze 120 lat - zapewniał senior rodzinnej grupy, w której składzie występują Anna, Przemek, Władysław i Józef Molowie oraz Marzena Trojanowska. - Pierwszy raz pokazaliśmy ją przed 12 laty, teraz ponownie, za namową dzieci. Nasza szopka nie trafi do muzeum i nadal będzie służyć, jak dotychczas, przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Komisja artystyczna w której zasiadali etnograf Magdalena Kroh z Okręgowego Muzeum w Nowym Sączu, muzyk Jadwiga Adamczyk oraz etnograf Benedykt Kafel z Małopolskiego CK w Nowym Sączu w kategorii dziecięcej zdecydowała się nie przyznawać pierwszego miejsca, dwa drugie zajęli przedstawiciele Siekierczyny i Męciny, dwa trzecie grupa ze Starej Wsi i debiutanci przeglądu, grupa z Wysokiego. Słowa uznania padły pod adresem dorosłych grup kolędniczych pośród których I miejsce zajęła grupa z Makowicy, cztery równorzędne II kolędnicy z Starego Rybia, Starej Wsi, Pisarzowej i Mordarki, III zdobyła starowiejska szopka z lalkami. Gminę Limanowa na powiatowym przeglądzie reprezentować będą grupy z: Makowicy, Starego Rybia, Starej Wsi, Pisarzowej i Mordarki.

Kolędy, pastorałki płynęły nie tylko ze sceny starowiejskiego Domu Kultury, ale także widowni, która chętnie włączała się do zaintonowanego przez kolędników śpiewania. Ósmy z przeglądów kolędniczych zorganizowanych w gminie Limanowa był nie tylko konkursem, ale także spotkaniem, grup kolędniczych, zespołów folklorystycznych, instruktorów, dawno nie widzianych znajomych.
Byli weterani przeglądów, mający za sobą wiele występów, ale także debiutanci, stawiający pierwsze kroki w prezentacji kolędniczej tradycji.

W gminie Limanowa tradycyjnych miejscem spotkań z kolędą jest starowiejski DK. Tam wspólnym staraniem Gminnego Zespołu Użyteczności Publicznej, DK, biblioteki oraz UG Limanowa i Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu organizowane są od ośmiu lat Przeglądy Grup Kolędniczych. W tym roku gościło na nich jedenaście większych i mniejszych grup, zarówno dziecięcych, jak i zupełnie dorosłych.

W kategorii dziecięcej zaprezentowały się grupy z Siekierczyny II, Wysokiego, Męciny, Nowego Rybia i Starej Wsi. Dorośli reprezentowali: Stare Rybie, Starą Wieś i Makowicę. Kolędujące grupy pokazali "Pisarzowianie", zespół "Spod Kicek" i druhowie OSP ze Starej Wsi.

Interesujący występ kolędniczy zaprezentowała starowiejska grupa występująca z szopką i lalkami. -Mają one ze 120 lat - zapewniał senior rodzinnej grupy, w której składzie występują Anna, Przemek, Władysław i Józef Molowie oraz Marzena Trojanowska. - Pierwszy raz pokazaliśmy ją przed 12 laty, teraz ponownie, za namową dzieci. Nasza szopka nie trafi do muzeum i nadal będzie służyć, jak dotychczas, przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Komisja artystyczna w której zasiadali etnograf Magdalena Kroh z Okręgowego Muzeum w Nowym Sączu, muzyk Jadwiga Adamczyk oraz etnograf Benedykt Kafel z Małopolskiego CK w Nowym Sączu w kategorii dziecięcej zdecydowała się nie przyznawać pierwszego miejsca, dwa drugie zajęli przedstawiciele Siekierczyny i Męciny, dwa trzecie grupa ze Starej Wsi i debiutanci przeglądu, grupa z Wysokiego. Słowa uznania padły pod adresem dorosłych grup kolędniczych pośród których I miejsce zajęła grupa z Makowicy, cztery równorzędne II kolędnicy z Starego Rybia, Starej Wsi, Pisarzowej i Mordarki, III zdobyła starowiejska szopka z lalkami. Gminę Limanowa na powiatowym przeglądzie reprezentować będą grupy z: Makowicy, Starego Rybia, Starej Wsi, Pisarzowej i Mordarki.Liczba wyświetleń: 1822
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne