Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Stara Wieś II

Sołectwo o powierzchni 762,28 ha, położone w paśmie malowniczego Beskidu Wyspowego na południe od Limanowej. Miejscowość rozciąga się między wzniesieniami Jabłońca, Golcowa oraz Jeżowej Wody. Stara Wieś niegdyś została podzielona na dwa sołectwa: Stara Wieś I (Rola) i Stara Wieś II (Wola), które łącznie zamieszkuje blisko 4124 mieszkańców.

Pierwsze wzmianki o Starej Wsi Woli pochodzą z rejestru poborowego województwa krakowskiego z 1581 roku. W XV wieku wieś należała do rodziny Jordanów, ze starych zapisów wynika, że nazwa Wola pochodzi od ówczesnej osady, w której dziedzic zwolnił jej mieszkańców od wszelkich ciężarów i pańszczyzny na okres ponad pięćdziesięciu lat, by zachęcić innych do osiedlenia się na terenach wsi.

W 1916 roku w sołectwie powstała pierwsza szkoła podstawowa, dziś znajduje się tu zmodernizowany budynek Zespołu Szkół im. Stanisława Konarskiego wraz boiskiem i dużą salą sportową. Wola, to także miejsce rozwoju lokalnej kultury ludowej. Prężnie działające Koło Gospodyń Wiejskich i mieszkająca tu artystka, malarka Jolanta Biedroń, których dorobek i dzieła można podziwiać na przeglądach i festiwalach w całym kraju- stanowią dumę i chlubę Gminy Limanowa.

Najważniejszymi inwestycjami wykonanymi w sołectwie jest rozbudowa i modernizacja budynku szkoły, budowa chodników, sztucznego boiska oraz sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków, a także modernizacja dróg gminnych i osiedlowych.  
 
Sołtys wsi Stara Wieś II Ryszard Piszczek

Sołtys: Ryszard Piszczek

Kontakt: 18 332-95-55 lub 604-612-250

Sołtysi poprzednich kadencji: Stanisław Łyszczarz, Jan Górka

3

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne