Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Sowliny

Miejscowość o powierzchni 407,87 ha zamieszkiwana przez 786 mieszkańców. Niegdyś odrębna wieś, dziś w części włączona do miasta tworząc jego dzielnicę.

W 1896 roku w Sowlinach przyszedł na świat Franciszek Bieda- paleontolog, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, pochowany na Cmentarzu Rakowickim w 1982 roku, zaś w roku 1914 urodził się biskup tarnowski Piotr Bednarczyk, który po śmierci, został pochowany w sarkofagu przy limanowskiej bazylice.

W miejscowości znajduje się świetlica wiejska, obok której powstało boisko sportowe dla dzieci i młodzieży. Tutaj również swoją działalność prowadzi Koło Gospodyń Wiejskich, prezentujące swój dorobek na przeglądach i festiwalach, zyskując sympatię nie tylko mieszkańców gminy, ale również turystów. Wspominając o kulturze, warto wskazać na dwóch braci, Tomasza i Karola Kurczabów, którzy z wielką pasją zajmują się produkcją replik afrykańskich bębnów: djembe i konga, a także rzeźbią.

Miejscowość otoczona lasami z pięknym krajobrazem, a także doskonałe położenie sprawiło, że w sołectwie powstały dwa gospodarstwa agroturystyczne Nad Stawem Anny Śliwa oraz U Krystyny Krystyny Kurczab, które przez cały rok oczekują gości spragnionych regeneracji sił na ziemi limanowskiej.

Do najważniejszych inwestycji w sołectwie należy modernizacja budynku świetlicy, dróg gminnych i osiedlowych oraz budowa boiska sportowego wraz z placem zabaw.
 
Sołtys wsi Sowliny Marek Kapitan

Sołtys: Marek Kapitan

Kontakt: 18 337-35-78 lub 515-477-439

Sołtys poprzedniej kadencji: Władysław Abram

3

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne