Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Siekierczyna II

Sołectwo o powierzchni 470,30 ha malowniczo położone we wschodniej części Beskidu Wyspowego u podnóża Jeżowej Wody i Ostrej. Miejscowość Siekierczyna, niegdyś podzielona została na dwa sołectwa: Siekierczyna I (Dolna) i Siekierczyna II (Górna), które łącznie zamieszkuje blisko 1883 mieszkańców.

W latach 1986-1997 zbudowano w miejscowości murowany kościół parafialny pw. Matki Bożej Łaskawej. Architektura świątyni przypomina dwa nakładające się na siebie ostrosłupy, które prawdopodobnie miały za zadanie rozbijać tutejsze wiatry. Kościół powstał według projektu krakowskiego architekta Krzysztofa Białka, a 6 lipca 1997 roku został konsekrowany przez bp Władysława Bobowskiego. Prócz świątyni w miejscowości znajdują się także dwie zabytkowe kapliczki z XIX wieku, pierwsza to kapliczka szafkowa z figurą Matki Boskiej Bolesnej oraz druga, słupowa z 1882 roku, ukazująca ludową rzeźbę Chrystusa Frasobliwego.

W Siekierczynie Górnej od 1905 roku istnieje Szkoła Podstawowa nr 2 im. Zygmunta Krasińskiego. Prężnie działa również Ochotnicza Straż Pożarna, której dzielni druhowie dbają o bezpieczeństwo i niosą pomoc w zarazie zagrożenia dla mieszkańców miejscowości.

Warto wspomnieć, iż w Siekierczynie urodził się Jerzy Zoń- znany polski reżyser i aktor teatralny, dyrektor i współzałożyciel polskiego eksperymentalnego krakowskiego teatru KTO, a także Jan Król, ojciec Jana Józefa Króla- amerykańskiego, katolickiego duchownego, polskiego pochodzenia, późniejszego kardynała i arcybiskupa Philadelphii.

Do najważniejszych inwestycji wykonanych w sołectwie należy modernizacja budynku szkoły, dróg gminnych i osiedlowych oraz budowa oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacji sanitarnej.
 
 

Sołtys: Tomasz Pałka

Sołtys poprzedniej kadencji: Ryszard Młynarczyk

4

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne