Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Nowe Rybie

Miejscowość o powierzchni 760,68 ha zamieszkiwana przez 759 mieszkańców, położona w północnej części Beskidu Wyspowego pomiędzy szczytami: od wschodu Kamionna Góra (805 m n.p.m.), od zachodu Kostrza (730 m n.p.m.), od południa Zęzów (705 m n.p.m.) leży przy trasie Limanowa-Kraków.

Pierwsze informacje o Nowym Rybiu i parafii założonej w tej miejscowości pochodzą z XIV wieku. Największym zabytkiem i zarazem atrakcją turystyczną, jest gotycki, murowany z kamienia, otynkowany, kryty blachą kościół parafialny pw. Znalezienia Krzyża Świętego pierwotnie zbudowany prawdopodobnie w drugiej połowie XIV wieku, wielokrotnie odnawiany, by uzyskać obecny kształt i wygląd. Nowe Rybie to bez wątpienia malownicza kraina Gminy Limanowa, w której bogactwo fauny i flory w połączeniu z zapierającym dech w piersiach krajobrazem, zachęca turystów i gości do zwiedzania i ciągłego powrotu do miejscowości. Gospodarstwo agroturystyczne Danieli i Lucjana Kocęba, uhonorowane przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej certyfikatem Gospodarstwa Gościnnego, przez cały rok zaprasza gości spragnionych wypoczynku w urzekającym Beskidzie Wyspowym. W Nowym Rybiu znajduje się Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej przy której wybudowano wielofunkcyjne boisko sportowe, cieszące się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Nad bezpieczeństwem mieszkańców i gości czuwają druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Do najważniejszych inwestycji wykonanych na terenie miejscowości należy modernizacja budynku szkoły z budową wspomnianego kompleksu sportowego, modernizacja remizy strażackiej, a także budowa i odnowienie chodników, dróg gminnych i osiedlowych.
 
Sołtys wsi Nowe Rybie Jan Myszka

Sołtys: Jan Myszka

Kontakt: 18 332-21-12 lub 781-996-877 

Sołtys poprzedniej kadencji: Józef Opach
 

6

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne