Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Łososina Górna

Miejscowość położoną 361 m n.p.m. o powierzchni 283,42 ha, którą zamieszkuje blisko 276 mieszkańców, otaczają szczyty północnej części Beskidu Wyspowego: od wschodu Pasmo Łososińskie z Jaworzem (921 m n.p.m.), od południa Paproć (645 m n.p.m.), od północy Walowa Góra (488 m n.p.m.), od zachodu Młynowska Góra, zwana również Wierzchowską (508 m n.p.m.)

Pierwsze wzmianki o Łososinie Górnej pochodzą z początku XIV w. i wiązać należy z działalnością osadniczą rodu rycerskiego, pieczętującego się herbem „Krzywaśny”, nazwanym później „Drużyna” lub „Szreniawa” – protoplastów potężnych i mocno związanych z dziejami naszego narodu Lubomirskich i Stadnickich. W 1929 roku na w miejscowości utworzono pierwszą w Polsce szkołę agrarną - Górską Szkołę Rolniczą, która aż do 1952 roku kształciła kolejne pokolenia nowoczesnych rolników, uwzględniając specyfikę tutejszych nieurodzajnych i kamienistych gleb. Organizatorem i długoletnim dyrektorem był inż. Jan Drożdż (1895 – 1955), pochodzący z niedalekiego Jodłownika. To druga, obok inż. Józefa Marka postać, która stała się krzewicielem nowych form gospodarowania w naszym regionie. W Łososinie Górnej znajduje się zabytkowy, drewniany kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych zbudowany w 1778 roku, a od 1933 roku działa Ochotnicza Straż Pożarna.


W miejscowości aktywnie działa również Koło Gospodyń Wiejskich, którego zebrania mają miejsce w budynku OSP. Do najważniejszych inwestycji zrealizowanych w sołectwie należy modernizacja dróg gminnych i osiedlowych, czy też dofinansowanie zakupu wozu strażackiego.

Część miejscowości  Łososina Górna przed laty została włączona do miasta Limanowa, stając się jego dzielnicą.

 

Sołtys wsi Łososina Górna Karol Golonka

Sołtys: Karol Golonka

Kontakt: 18 337 64 49 lub 537-037-841

Sołtys poprzedniej kadencji: Monika Pytel

4

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne