Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Pasierbiocki

Wszystko zaczęło się pod koniec 2007 roku, kiedy to przy Zespole Szkół w Pasierbcu powstało Kółko Muzyczne, które stało się „kuźnią talentów” i zalążkiem Zespołu Regionalnego Pasierbiocki

Kółko Muzyczne skupiało blisko pięćdziesięciu uczniów. Dzieci uczęszczały regularnie na zajęcia z rytmiki, podczas których poznawały i ćwiczyły tańce ludowe. Grupa trzydziestu uczniów została objęta zajęciami z nauki gry na instrumentach (trąbka, klarnet, kontrabas, skrzypce, flet poprzeczny). Zajęcia z rytmiki, teorii muzyki i gry na instrumentach prowadzili nauczyciele muzyki: Małgorzata Wygoda, Krzysztof Puch, Jakub Puch, Tomasz Cudejko oraz Sławomir Bryniak.

Na bazie istniejącego kółka w 2008 roku został utworzony Dziecięcy Zespół Regionalny Pasierbiocki. Kierownictwo nad zespołem objęła Rozalia Kuchta – Dyrektor Zespołu Szkół w Pasierbcu, kierownikiem muzycznym został Krzysztof Puch, a za choreografię odpowiada Sławomir Bryniak.

Premierowy występ zespołu odbył się 17 czerwca 2008 roku. Na uroczystą prezentację do Zespołu Szkół w Pasierbcu przybyli zaproszeni goście: Władysław Pazdan – Wójt Gminy Limanowa, Franciszek Bieda – Zastępca Wójta Gminy Limanowa, ks. Prałat Józef Waśniowski oraz ś.p. ks. Dziekan Mieczysław Tokarczyk.

Członkowie zespołu zaprezentowali najnowsze układy choreograficzne, występując po raz pierwszy w pięknych, nowych, regionalnych strojach zakupionych dzięki gorliwym staraniom dyrektor szkoły Rozalii Kuchty, przy wsparciu finansowym Gminy Limanowa i licznych sponsorów.

Pamiętny występ stał się bodźcem do kolejnych prezentacji. Od tego czasu Zespół Pasierbiockiwystępuje podczas licznych uroczystości środowiskowych, gminnych i powiatowych. Trudno sobie wyobrazić szkolne akademie bez zespołu z Pasierbca. Imprezami wpisanymi na stałe do kalendarza kulturalnego są środowiskowe obchody Dnia Babci i Dziadka oraz Dzień Matki, organizowane co roku w Zespole Szkół w Pasierbcu z udziałem honorowych gości.

W sierpniu 2008 roku Pasierbiocki uświetnili występem obchody pięćdziesięciolecia  Ochotniczej Straży Pożarnej w Kisielówce. Wystąpili również w Domu Pomocy Społecznej w Limanowej, a także podczas Festynu Rodzinnego w Pasierbcu. Ich bogaty program  można było obejrzeć w czasie uroczystości poświecenia i oddania do użytku hali sportowej w Pasierbcu oraz na uroczystym Otwarciu Letniego Sezonu Turystycznego na Ziemi Limanowskiej, które miało miejsce na Górze Paproć.

Pasierbiocki uświetniają swym śpiewem i muzyką uroczystości parafialne w Pasierbcu. W 2008 roku Kapela Zespołu Regionalnego witała ś.p. Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa, który  gościł w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. W kwietniu 2009 roku społeczność Zespołu Szkół w Pasierbcu została zaproszona do wspólnej modlitwy podczas specjalnej Mszy Świętej, której przewodniczył Ks. Kardynał Joachim Meisner z Kolonii w Niemczech. Liturgię ubogacił Dziecięcy Zespół Regionalny Pasierbiocki.

Corocznie Dziecięcy Zespół Regionalny Pasierbiocki bierze udział w wielu prestiżowych konkursach na szczeblu gminnym, powiatowym i ogólnopolskim, zdobywając wysokie miejsca i wyróżnienia. Wśród stałych konkursów, w których uczestniczą rozśpiewani i roztańczeni uczniowie z Pasierbca, są:
  • Przegląd Grup Kolędniczych w Kasinie Wielkiej „Zagrajcie ta turoniowi”,
  • Przegląd Kolęd i Pastorałek w Limanowej,
  • Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie”,
  • Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce,
  • Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza”.
  • Podczas II Festiwalu Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka 2012” profesjonalne jury doceniło talent i zaangażowanie Zespołu Pasierbiocki,wyróżniając go wysokim III miejscem.

Zespół zaprezentował sięw programie „Tańce i zabawy w pokoleniach”.

W tym roku Grupa Kolędnicza „ Z Gwiazdą” została laureatem I miejsca w gminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych Gminy Limanowa, a w dniach 12 – 13 stycznia br. w Kasinie Wielkiej zajęła
I miejsce w XIV Przeglądzie Grup Kolędniczych „ Zagrojcie ta turoniowi”.

Największym sukcesem jest II miejsce w XVI Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu.

Corocznie odbywa się nabór do Dziecęcego Zespołu Regionalnego Pasierbiocki i jego szeregi poszerzają się o najmłodsze, utalentowane muzycznie dzieci z kl. 0 – III szkoły podstawowej
      
Pierwsi członkowie zespołu są już obecnie absolwentami Zespołu Szkół w Pasierbcu i realizują swe talenty, udzielając się muzycznie w innych, często tworzonych z własnej inicjatywy zespołach oraz w orkiestrze parafialnej.

Obecnie Dziecięcy Zespół Regionalny Pasierbiocki skupia grupę 30 uczniów w grupie najmłodszej  i ponad 20 uczniów z klas starszych szkoły podstawowej i gimnazjum.
 

KONTAKT
DZIECIĘCY ZESPÓŁ REGIONALNY "PASIERBIOCKI"
Zespół Szkół im. Władysława Reymonta w Pasierbcu
34-600 Limanowa
tel. 18 337 62 78
[email protected]
2

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne