Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Zaproszenie na spotkanie z Robertem Kowalskim

09.05.2024
Poznawanie i rola historii regionalnej ... rozmowa na kanwie książki Roberta Kowalskiego pt. „Z biegiem rzeki Łososiny”

Stowarzyszenie Warsztaty Artystyczne „Czerwone Korale” z Pisarzowej oraz Polskie Towarzystwo Historyczne serdecznie zapraszają na spotkanie z Robertem Kowalskim, historykiem i muzealnikiem, autorem książki zatytułowanej “Z biegiem rzeki Łososiny Szkice historyczne: ludzie, miejsca, wydarzenia”, które odbędzie się w piątek 10 maja 2024 r. o godz. 17.00 w Domu Kultury w Pisarzowej.

Piątkowe spotkanie będzie okazją do rozmowy nt. prowadzonych przez autora badań historycznych nad dziejami Małych Ojczyzn oraz ich znaczenia dla poznawania przeszłości wsi i miasteczek regionu oraz wykorzystania ich wyników w promocji regionu.

Efektem, kilkuletniej aktywności naukowej Roberta Kowalskiego w regionie jest m.in. cykl artykułów historycznych publikowanych m.in. na łamach czasopisma „Echo Limanowskie” czy „Rocznika Sądeckiego” oraz teksty zamieszczane na profilu fb „Łososińskie kapliczki z historią miejscowości i parafii w tle”. Swoistym podsumowaniem tych zainteresowań jest również w.w publikacja wydana nakładem Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu.

Na kartach prezentowanej w piątkowe popołudnie publikacji, przyczynki z historii Pisarzowej stanowią istotny fragment. Autor bowiem zarysował w niej m.in. sylwetkę ks. Józefa Ruska (1901-1978), wieloletniego proboszcz , a także, przypomniał działalność miejscowego Koła Związku Strzeleckiego, które odgrywało w dwudziestoleciu międzywojennym, niepoślednią rolę w życiu społeczno-kulturalnym miejscowości.

Podczas spotkania nie zabraknie również odniesień do zachowanych w przestrzeni społecznej materialnych śladów przeszłości Pisarzowej w tym, pomnika legionistów czy zabytkowych nagrobków na miejscowym cmentarzu parafialnym oraz ważnych postaci, jak choćby Maurycego Frączka, legionisty Józefa Piłsudskiego, poległego w 1915 r., Kawalera Krzyża Virtuti Militari.

Podczas spotkania będzie można nabyć wspomnianą publikację wraz z autografem autora oraz inne wydawnictwa, które ukazały się nakładem Polskie Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu.

Serdecznie zapraszamy
 


Liczba wyświetleń: 294
1

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne