Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Zaproszenie na obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino

16.05.2024
W sobotę 18 maja 2024 roku przypada 80. rocznica zdobycia klasztoru na Monte Cassino przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. W bitwie o Monte Cassino brali udział także mieszkańcy Ziemi Limanowskiej. Wśród nich najbardziej znanym jest ks. pułkownik Józef Joniec - kapelan 3 Dywizji Strzelców Karpackich, lecz w grupie tych kilkudziesięciu mieszkańców Ziemi Limanowskiej byli między innymi także porucznik Jan Bieda ze Starej Wsi czy Jan Tokarczyk ze Sowlin a także Franciszek Miłkowski - urodzony w Skrzydlnej, ale całe życie po II wojnie światowej związany z Limanową.

W sobotę w Limanowej odbędą się rocznicowe uroczystości pod patronatem Burmistrz Miasta Limanowa Jolanty Juszkiewicz, Wójta Gminy Limanowa Jana Skrzekuta i Proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej ks. dr Wiesława Piotrowskiego.
 
Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w obchodach.


Program obchodów:
Obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino
Limanowa, 18 maja 2024 r.
Pod patronatem:
Burmistrz Miasta Limanowa Jolanty Juszkiewicz
Wójta Gminy Limanowa Jana Skrzekuta
Proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej ks. dr Wiesława Piotrowskiego
 
Program:
  • 11:00 – Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej - Msza święta w intencji polskich żołnierzy poległych w walkach o Monte Cassino.
  • ok. 11:50 – Złożenie kwiatów i zniczy przy tablicy ks. pułkownika Józefa Jońca w podcieniach bazyliki.
  • ok. 12:15 – Cmentarz parafialny - Złożenie zniczy na grobach żołnierzy 2 Korpusu Polskiego pochowanych w Limanowej: Jana Biedy, Franciszka Miłkowskiego, Jana Struga, Jana Tokarczyka, Wincentego Gawrona.
 
W ramach obchodów 80. rocznicy w przededniu uroczystości w piątek 17 maja 2024 r. o godz. 17:00 odbędzie się oprowadzanie po wystawie historycznej „Mieszkańcy Ziemi Limanowskiej pod Monte Cassino – w 80. rocznicę zwycięstwa.” w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej. Po wystawie oprowadzi historyk i regionalista Karol Wojtas.Liczba wyświetleń: 523
2

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne