Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Uroczystość nadania sztandaru szkole w Kłodnem oraz święto Patronki szkoły

09.05.2024
„Z dawna Polski Tyś Królową” było hasłem przewodnim święta Patronki Szkoły Podstawowej im. Królowej Korony Polskiej w Kłodnem oraz uroczystości nadania sztandaru szkole. Obydwa wydarzenia miały miejsce 30 kwietnia 2024 r. i od tej chwili właśnie ta data będzie wyraźnie wyróżniać się w historii kłodniańskiej szkoły.


 
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością liczni goście: ks. biskup Leszek Leszkiewicz, przedstawiciele władz samorządowych, wśród których znaleźli się Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut, Sekretarz Gminy Marek Ziaja, Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół Edyta Król, Kierownik Wydziału Kultury i Promocji Wojciech Korabik, Dyrektor Biblioteki Gminnej Jacenty Musiał, radny Gminy Limanowa Łukasz Szydełko oraz sołtys wsi Kłodne Władysław Lachor. Władze oświatowe reprezentowała Małopolska Kurator Oświaty Katarzyna Mitka. Na uroczystość przybyli również dyrektorzy pobliskich szkół, siostry karmelitanki z Chomranic, byli nauczyciele, księża oraz pracownicy obsługi szkoły. Wśród gości nie zabrakło obecnych członków Rady Rodziców wraz z przewodniczącą Krystyną Maciaszek, sponsorów sztandaru szkoły, członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Kłodnego, obecnie pracujących w szkole nauczycieli i pracowników obsługi, jak również rodziców i uczniów szkoły.


 
Poświęcenia sztandaru szkoły dokonał ksiądz biskup Leszek Leszkiewicz w czasie mszy św. w kościele parafialnym w Chomranicach, a następnie już w szkole nastąpił uroczysty akt przekazania sztandaru przez rodziców na ręce dyrektora szkoły, Romana Ciesielczyka, który z kolei wręczył sztandar uczniom. Po odśpiewaniu hymnu szkoły wszyscy zgromadzeni mogli obejrzeć część artystyczną w wykonaniu uczniów szkoły, którzy przez swój występ chcieli godnie uczcić ten szczególny dzień. Przedstawili zgromadzonym historię przyjęcia przez szkołę Patronki, wyjaśnili, jak doszło do nadania Matce Bożej tytułu Królowej Korony Polskiej oraz nawiązali do rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Historyczne wydarzenia były przeplatane wierszami tematycznymi oraz pieśniami ku czci Patronki szkoły w wykonaniu szkolnego chóru. Na podsumowanie tej części wszyscy odśpiewali hymn państwowy.


 
Po akademii głos zabrali Wójt Gminy Limanowa – Jan Skrzekut oraz Małopolska Kurator Oświaty - Katarzyna Mitka, których wypowiedzi były skupione na gratulacjach z okazji obchodzonej uroczystości oraz podziękowaniach za zaproszenie. Dodatkowo Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół - Edyta Król, odczytała list gratulacyjny z okazji nadania sztandaru, który następnie został wręczony dyrektorowi szkoły. Ostatnia prelegentka, przewodnicząca Rady Rodziców - Krystyna Maciaszek, podziękowała wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby szkoła mogła mieć swój sztandar. W swoim przemówieniu wymieniła sołtysa wsi Kłodne – Władysława Lachora jako inicjatora nadania sztandaru szkole oraz jednego z fundatorów. Podkreśliła, że całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki środkom finansowym pozyskanym od wielu ludzi, a w tym sponsorów, rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi czy członkiń Koła Gospodyń Wiejskich.


 
Po części oficjalnej wszyscy zebrani zostali zaproszeni na przerwę obiadową, w czasie której mieli możliwość dokonania wpisu do księgi pamiątkowej założonej na tę okoliczność oraz zobaczenia prac plastycznych uczniów biorących udział w konkursie okolicznościowym pt. „Kwiaty dla Maryi”. Zakończeniem obchodów święta Patronki Szkoły Podstawowej w Kłodnem - Królowej Korony Polskiej oraz nadania sztandaru był koncert krakowskiego zespołu KRacoustic, w skład którego wchodzą: Ryszard Dziurdzia – akordeon, Piotr Bzowski – perkusja, gwizd, gitara, Tomasz Kobiela – gitara oraz Michał Rapka – kontrabas. Repertuar grupy zawierał między innymi instrumentalne wersje utworów jazzowych, muzykę klasyczną oraz filmową, jak również walce francuskie i tango argentyńskie.

Sponsorzy sztandaru Szkoły Podstawowej im. Królowej Korony Polskiej w Kłodnem:

- Jan Skrzekut – Wójt Gminy Limanowa
- Władysław Lachor – sołtys wsi Kłodne
- Danuta Iwańska-Fulara – była dyrektor szkoły w Kłodnem
- Eugeniusz Wojak – właściciel firmy „Wolimex”
- Piotr Litwiński – właściciel firmy „Litwiński”
- Czesław Wróbel – właściciel firmy „Men-Gaz”
- Aleksander Lachor – właściciel firmy „Alkop”
- Grzegorz Pulit – właściciel firmy stolarskiej
- Bank Spółdzielczy w Limanowej
- Anna Tokarz – właściciel firmy fotograficznej „Malowane Kadrem”
- Koło Gospodyń Wiejskich z Kłodnego
 
Oprócz instytucji i firm całe wydarzenie wsparło indywidualnie wielu rodziców oraz byłych i obecnych pracowników szkoły.
 
Organizatorzy przedsięwzięcia kierują podziękowania do wszystkich ludzi dobrej woli za każdą okazaną życzliwość i wsparcie materialne i niematerialne.


Liczba wyświetleń: 348
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne