Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Limanowskie obchody 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino

20.05.2024
W sobotę 18 maja 2024 roku w 80. rocznicę zdobycia klasztoru na Monte Cassino przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego odbyły się w Limanowej uroczystości rocznicowe. Obchody rocznicy tak ważnej dla Polaków bitwy, w której brali udział także mieszkańcy Ziemi Limanowskiej odbyły się pod patronatem Burmistrz Miasta Limanowa Jolanty Juszkiewicz, Wójta Gminy Limanowa Jana Skrzekuta oraz Proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej ks. dr. Wiesława Piotrowskiego.W sobotnich obchodach udział wzięli: Burmistrz Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz i Przewodniczący Rady Miasta Leszek Mordarski wraz z radnymi miejskimi, Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut wraz z radnymi gminnymi, Starosta Limanowski Mieczysław Uryga wraz z wicestarostą Ewą Filipiak i Przewodniczącym Rady Powiatu Józefem Pietrzakiem a także przedstawiciele 114 Batalionu WOT, przedstawiciele OSP Limanowa, dyrekcja i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Limanowej im. ks. pułkownika Józefa Jońca oraz limanowscy harcerze.Obchody 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino rozpoczęła msza święta w limanowskiej bazylice, której celebransem był i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Tadeusz Kubala. Następnie po mszy św. uczestnicy przeszli pod tablicę upamiętniającą ks. pułkownika Józefa Jońca w podcieniu bazyliki, gdzie złożyli wiązanki kwiatów oraz znicze. Później uczestnicy uroczystości przeszli na limanowski cmentarz parafialny, gdzie złożyli znicze na grobach żołnierzy 2 Korpusu Polskiego pochowanych w Limanowej: porucznika Jana Biedy, starszego kaprala Franciszka Miłkowskiego, Jana Struga, sierżanta Jana Tokarczyka i Wincentego Gawrona. Na zakończenie części uroczystości na cmentarzu głos zabrali współorganizator obchodów Karol Wojtas – historyk i regionalista, a następnie Stanisław Król - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3. Po nich głos zabrali burmistrz Jolanta Juszkiewicz oraz starosta Mieczysław Uryga. Później część uczestników przeszła do Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej, aby zwiedzić wystawę historyczną, przygotowaną przez Karola Wojtasa i Damiana Króla, „Mieszkańcy Ziemi Limanowskiej pod Monte Cassino – w 80. rocznicę zwycięstwa.” po której oprowadził jej współtwórca Karol Wojtas.Warto dodać, że z okazji rocznicy Szkoła Podstawowa nr 3 w Limanowej im. ks. pułkownika Józefa Jońca wydała broszurę o bitwie i udziale w niej ks. Józefa Jońca. Autorem tekstu jest nauczyciel Tadeusz Hejmej a współredagowali ją Stanisław Król, Dariusz Ociepka, Beata Romaniuk i Łukasz Twaróg. 


Liczba wyświetleń: 316
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne