PODSUMOWANIE KADENCJI (2018-2024) - część 4

DZIAŁALNOŚĆ SPORTOWO-REKREACYJNA

INWESTYCJE SPORTOWE

Aktywność fizyczna oraz kreowanie otoczenia do rozwijania jej jest ważne, nawet bardzo ważne. Jako samorząd Gminy Limanowa w pełni dostrzegamy istotność tej dziedziny życia społecznego, wspieramy i rozwijamy ją – nie tylko pod względem organizacyjnym, ale i infrastrukturalnym. W przeciągu ostatnich lat wykonano lub zmodernizowano i doposażono rekordową liczbę obiektów sportowo-rekreacyjnych.

Największym przedsięwzięciem inwestycyjnym mijającej kadencji w dziedzinie sportu jest budowa hali sportowej wraz z zapleczem szatniowo-sanitarnym, magazynowo-technicznym i wyposażeniem w Męcinie. Na sfinansowanie tej inwestycji Gmina pozyskała środki z programu rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej „Sportowa Polska”– EDYCJA 2022 (w kwocie  2,4 mln zł) oraz 4 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Całkowity koszt wynosi niewiele ponad 7,2 mln zł czyli pozyskane dofinansowanie stanowi 89% wartości całej inwestycji. W tym miejscu należy złożyć gorące podziękowania Panu Wiesławowi Janczykowi, ówczesnemu wiceministrowi finansów. To dzięki jego wsparciu oraz zabiegom inwestycja ta mogła zostać zrealizowana.

Ponadto, w ramach projektu „Małopolska infrastruktura rekreacyjno-sportowa – MIRS", Gmina otrzymała promesę w wysokości 136 000,00 zł. Dzięki niej przy istniejących boiskach sportowych Szkoły Podstawowej Nr 1 w Męcinie powstała bieżnia czterotorowa o długości 108 m, skocznia w dal z bieżnią o długości 40 m, rzutnia do pchnięcia kulą. Zostało również wykonane ogrodzenie o wysokości 3 m, które oddziela rzutnię kulą od chodnika prowadzącego do placu zabaw oraz piłkochwyt oddzielający boisko sportowe od bieżni.

Aktualnie w budowie są sale gimnastyczne przy szkole w Siekierczynie II i Wysokiem. Wykonano również dokumentację projektową sal gimnastycznych przy szkole w Kłodnem i Młynnem oraz wykonywany jest projekt sali w Nowym Rybiu.

Do najważniejszych inwestycji sportowych z pewnością zaliczyć należy również wybudowane zaplecze sportowe w Pasierbcu, gdzie powstał budynek zaplecza socjalnego wraz z instalacją elektryczną, wodno-kanalizacyjną, c.o., gazową oraz infrastrukturą techniczną. Rozbudowywane jest aktualnie również zaplecze sportowe w Mordarce, a lada chwila ma ruszyć wyczekiwana budowa zaplecza sportowego w Starej Wsi. W Starej Wsi-Woli powstał również nowy kompleks boiska i kortu do tenisa, który pozwala młodzieży komfortowo i z dala od przydrożnego zgiełku uprawiać sport na świeżym powietrzu.

Do tego dochodzą, wspominane już, inwestycje które były przeprowadzone na boiskach oraz przyszkolnych salach gimnastycznych w: Męcinie, Pisarzowej, Rupniowie, Starej Wsi-Woli, Siekierczynie,  Wysokim, Starej Wsi-Roli, Mordarce.

Rozwój bazy sportowej to nic innego, jak tworzenie przestrzeni dla rozwoju talentów sportowych. To często nigdzie indziej tylko właśnie tam, na przyszkolnych czy sołeckich obiektach, rodzą się i kiełkują (następnie napawając nas wszystkich dumą swoimi osiągnięciami) autentyczne talenty.

INWESTYCJE REKREACYJNE

Inwestowanie w tereny zielone, ich „ożywianie” to ważny element kształtowania polityki rozwojowej Gminy Limanowa. Społeczna integracja, aktywność ruchowa, relaks połączony z rozrywką spotykają się tu w jednym miejscu.

W przeciągu ostatnich lat na terenie naszego samorządu powstały nowe tereny rekreacyjne, które pełnią funkcję ogólnodostępnych plenerowych przestrzeni do czynnego uprawiania sportu i rekreacji ruchowej, jak też jednocześnie miejsca relaksu i odpoczynku, czy nawet rozrywki (dedykowanej np. najmłodszym mieszkańcom Gminy). W ich spektrum wchodzą m.in.: urządzenia siłowni zewnętrznej, sprawnościowe place zabaw dla dzieci, strefy relaksu i gier, jak również zagospodarowanie przestrzeni zielonej. Wszystkie one mają sprzyjać integracji społecznej i są skierowane do różnych grup wiekowych. Miejsca takie funkcjonują w Starej Wsi I i II, Pisarzowej, Lipowem, Siekierczynie, Bałażówce, Mordarce – a w przygotowaniu mamy już kolejne projekty i koncepcje na nowe przestrzenie publiczne służące aktywnemu wypoczynkowi.