PODSUMOWANIE KADENCJI (2018-2024) – część 2

GMINNE FINANSE

Rozsądna polityka wydatkowa, uzyskanie wyższych dochodów, pozyskiwanie znacznych dodatkowych środków pozabudżetowych, zminimalizowanie zadłużenia wszystko to sprawia, że Gmina Limanowa znajduje się w bardzo dobrej kondycji finansowej. Odpowiednio zaplanowana i skutecznie realizowana polityka inwestycyjna umożliwiły nam przeprowadzenie w minionych latach wielu kluczowych projektów inwestycyjnych. Gmina nie musi już wyzbywać się majątku, aby realizować inwestycje lecz może i pozyskuje nowe tereny, gdzie powstają nowe potrzebne mieszkańcom inwestycje.

ZREALIZOWANE INWESTYCJE

Zgodnie z początkowymi założeniami, w mijającej kadencji zrealizowanymi kluczowymi inwestycjami były te, skoncentrowane na codziennym życiu mieszkańców. W szczególności zmodernizowano lub są w trakcie modernizacji ok. 160 odcinków dróg, o łącznej długości około 90 km i wartości blisko 37 mln zł. Wybudowano lub jest w trakcie realizacji ponad 92 km kanalizacji sanitarnej wraz z wykonaną już nową oczyszczalnią w Starej Wsi (niewiele zabrakło, aby w przeciągu tych kilku lat obecnej kadencji praktycznie podwoić całą dotychczasową długość sieci wybudowaną przez poprzedników). Pozyskano również środki na gruntowną modernizację i rozbudowę dwóch istniejących oczyszczalni ścieków oraz wykonanie instalacji fotowoltaicznych na pozostałych oczyszczalniach. Opracowano projekty lub są w trakcie opracowania dla kolejnych 48 km sieci kanalizacyjnej. Zlokalizowano i zabezpieczono niezbędne zasoby wody dla wodociągów gminnych oraz zmodernizowano i unowocześniono budynki szkół, obiekty kultury, sportu i rekreacji. Znacznie odmłodzono tabor samochodowy i zmodernizowano wiele remiz Ochotniczych Straży Pożarnych, podnosząc bezpieczeństwo na terenie całej Gminy. Zatrudniono pracowników i zainwestowano w ciężki sprzęt dzięki czemu gmina sama wykonuje liczne roboty w terenie jak i częściowo realizuje zimowe i letnie utrzymanie dróg. Łączna zaś wartość zadań inwestycyjnych tych już wykonanych, realizowanych, jak i zaplanowanych dla lat 2019-2026 opiewa na ok. 245 mln zł. Liczby najlepiej świadczą o skuteczności działania całego urzędu i aktywności wszystkich Samorządowców.

POZYSKANE ŚRODKI

W czasie mijającej kadencji Gmina Limanowa znacząco zintensyfikowała swoje działania w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych, co stanowi istotny impuls dla jej rozwoju. Ze śmiałością można stwierdzić, że była to rekordowa kadencja w dziejach samorządu gminnego, pod względem pozyskanych środków zewnętrznych.

Łącznie, w czasie obecnej kadencji, pozyskano blisko 136 mln zł środków zewnętrznych na wydatki majątkowe oraz główne zadania bieżące. Z tego 136 mln zł to pozyskane środki pozabudżetowe jedynie w sferze inwestycyjnej, z tego 74,4 mln zł to środki za które wykonano już inwestycje w latach 2019 - 2023, a 58,6  mln zł stanowią dodatkowe środki zewnętrzne jakie udało się zapewnić dla gminy w formie promes. To właśnie dzięki tym promesom w latach 2024-2026 zostaną wykonane nowe inwestycje jak i zakończone te już prowadzone. Ten wprost niewiarygodny wzrost skuteczności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, w odniesieniu do lat poprzednich, umożliwił taki rozwój Gminy jednocześnie umożliwiając jej oddłużenie.

ZMNIEJSZENIE ZADŁUŻENIA

Jednym z ważniejszych sukcesów mijającej kadencji jest zmniejszenie planowego zadłużenia Gminy o blisko 44 mln złotych, przy jednoczesnej dynamicznej polityce inwestycyjnej. Jesteśmy jedynym samorządem w Powiecie Limanowskim, który tak znacząco zminimalizował dług, przy jednoczesnym wzrostowym trendzie inwestycyjnym.
W przygotowanym przez poprzedników budżecie zadłużenie Gminy na koniec 2019 roku zaplanowano na poziomie 47,1 mln zł. Po pięciu latach działania, na koniec tej kadencji, można było przygotować budżet, który zakłada zadłużenie Gminy na koniec 2024 r. na poziomie 3,4 mln zł. W ciągu więc zaledwie tych pięciu lat osiągnięto obniżenie planowanego zadłużenia o 44 mln zł i założono jego dalsze obniżanie, aż do całkowitego zera już w 2025 roku.

Podsumowując dochody budżetu Gminy obecnej kadencji, w porównaniu z poprzednią wzrosły o 61 %. W znaczny sposób bo o 63 % wzrosły wydatki inwestycyjne, a pozyskane środki zewnętrzne w obecnej kadencji są o 12 razy większe niż w poprzedniej. Wypracowana aktualna sytuacja samorządu jest bardzo dobra, aby utrzymać obecny postęp i dalej rozwijać Gminę.