PODSUMOWANIE KADENCJI (2018-2024) – część 1

12.03.2024
Dobiega  końca  kolejna  kadencja  samorządu  gminnego.  Minione  pięć  lat przyniosło wiele zmian w rozwoju naszej Gminy. Liczne  inwestycje  drogowe,  kanalizacyjne,  wodociągowe,  oświatowe  (przy jednoczesnym obniżeniu zadłużenia Gminy) potwierdzają, że mijająca kadencja była bardzo pracowita. Problematyczna – ze względu na wydarzenia zewnętrzne i ich następstwa – ale i twórcza, kreatywna. Wysoka dynamika działań możliwa była dzięki wspólnej pracy wielu lokalnych samorządowców, radnych, sołtysów i członków rad sołeckich, urzędników, aktywistów i społeczników.

W okresie ostatnich pięciu lat zrealizowaliśmy wiele trudnych projektów społecznych i  gospodarczych.
  • Łączna  wartość  zadań  inwestycyjnych,  tych  już  wykonanych,  realizowanych  jak i zaplanowanych dla lat 2019-2026 opiewa na ok. 245 mln zł.
  • Zmodernizowano 160 odcinków dróg o łącznej długości szacowanej  na  90  km  i  wartości  blisko  37  mln  zł
  • Wybudowano  lub  na  ukończeniu  jest  ponad  92  km  kanalizacji sanitarnej wraz z nową oczyszczalnią. Ponadto pozyskaliśmy środki na modernizację dwóch istniejących, przestarzałych oczyszczalni. Naprawdę niewiele zabrakło, aby w przeciągu tych kilku lat obecnej kadencji podwoić całą dotychczasową długość sieci wybudowaną przez moich poprzedników. Już opracowaliśmy lub na ukończeniu są projekty na około 48 km kolejnych sieci kanalizacyjnych. Zlokalizowaliśmy i zabezpieczyliśmy niezbędne zasoby wody dla wodociągów gminnych. Bardzo duże nakłady przeznaczyliśmy na modernizację bazy oświatowej. To były i są nie tylko bieżące remonty, ale wiele kompleksowych inwestycji. W największym od lat wymiarze doposażyliśmy nasze szkoły w pomoce dydaktyczne, w tym sprzęt komputerowy na miarę potrzeb i wyzwań XXI wieku.
  • Gmina  Limanowa  znacząco  zintensyfikowała  swoje  działania  w  zakresie  pozyskiwania środków zewnętrznych. Łącznie było to ponad 136 mln zł. Była to rekordowa kadencja  w  dziejach  samorządu  gminnego  pod  tym  względem.

Aby rozwój Gminy był harmonijny i zrównoważony, inwestowaliśmy również w lokalny sport. Dbaliśmy o kulturę i jej dziedzictwo oraz lokalne miejsca pamięci historyczno-religijnej. Szeroko promowaliśmy atrakcje i produkty turystyczne. Reagowaliśmy na sytuacje losowe i krzywdę ludzką. Wspieraliśmy działalność policji i jednostek straży pożarnej, bo bezpieczeństwo to priorytet. Realizowaliśmy strategię niskich podatków, co również miało przełożenie na dynamikę i kondycję lokalnego rynku pracy. Otwarty, przyjazny, profesjonalny – taki był i będzie Urząd względem Mieszkańców.

Wypracowana aktualnie sytuacja samorządu jest bardzo dobra i daje sposobność aby utrzymywać obecny trend rozwojowy i dalej rozwijać Gminę.