"Opieka Wytchnieniowa" - edycja 2024 - informacje o Programie

12.03.2024
Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej informuje, że Gmina Limanowa przystępuje do realizacji zadania w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024.

Umowa w tej sprawie została obustronnie podpisana w dniu 5 marca 2024 r. pomiędzy Wojewodą Małopolskim, reprezentowanym przez Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej – Pana Jacka Kowalczyka /na podstawie udzielonego pełnomocnictwa/ i Gminą Limanowa, reprezentowaną przez Panią Ewę Bulandę - Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej /na podstawie udzielonego pełnomocnictwa/.

Realizatorem Programu w Gminie Limanowa jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej.

Wojewoda Małopolski przekaże Gminie Limanowa środki Funduszu Solidarnościowego na realizację przedmiotowego zadania w łącznej kwocie 123 675,00 zł (słownie złotych: sto dwadzieścia trzy tysiące sześćset siedemdziesiąt pięć złotych, 00/100) - w trzech transzach zgodnie z ustalonym harmonogramem. Wojewoda przekaże ponadto środki Funduszu na koszty związane z obsługą tego Programu w kwocie 2 473,50 zł (słownie złotych: dwa tysiące czterysta siedemdziesiąt trzy złote pięćdziesiąt groszy, 50/100).

Całkowita kwota sfinansowania zadania ze środków Funduszu Solidarnościowego w 2024 r. wyniesie 126 148,50 zł.

Głównym celem Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024 jest wsparcie członków rodzin i opiekunów sprawujących całodobową, bezpośrednią opiekę nad dziećmi legitymującymi się orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami dorosłymi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważnym. Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin/opiekunów osób z niepełnosprawnościami poprzez ich wsparcie w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek, regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw.

Usługi opieki wytchnieniowej będą dostosowane do potrzeb każdej osoby z niepełnosprawnością, wynikających z rodzaju schorzenia, wskazanych w Karcie zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa" – edycja 2024, a w szczególności mają uwzględniać:
  1. wsparcie w czynnościach samoobsługowych,
  2. wsparcie w czynnościach pielęgnacyjnych,
  3. wsparcie w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról społecznych,
  4. wsparcie w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania,
  5. wsparcie w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
W godzinach realizacji usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu Solidarnościowego nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, inne usługi finansowane ze środków Funduszu albo finansowane przez PFRON lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie do usług opieki wytchnieniowej finansowane ze środków publicznych.

Planujemy, że usługi opieki wytchnieniowej w ramach Programu realizowane będą w formie dziennej w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością na rzecz osób/rodzin, które w wyniku jawnego naboru złożyły do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej Kartę zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024.

Realizacja tych usług w odniesieniu do 9 osób będzie możliwa w okresie od podpisania umowy z Wykonawcą/firmą, który/a zostanie wyłoniony/a w ramach stosownej procedury zamówień publicznych (aktualnie trwa postępowanie w tym zakresie) - do 13 grudnia 2023 r. - w wymiarze rocznym ogółem do 1315 godzin zegarowych na rzecz wszystkich 9 beneficjentów Programu.

Realizacja tych usług w odniesieniu do 8 uczestników Programu, którzy wskazali osoby mające świadczyć te usługi (osoby niebędące członkami rodzin) również będzie możliwa w okresie od podpisania umowy z wskazanymi osobami (zleceniobiorcami) - do 13 grudnia 2023 r. - w wymiarze rocznym ogółem do 1158,5 godzin zegarowych na rzecz tych 8 beneficjentów.

Gmina Limanowa planuje zatem zrealizować w 2024 r. łącznie 2473,5 godzin usług opieki wytchnieniowej na rzecz 17 beneficjentów Programu, co daje średnio 145,5 godzin na jednego uczestnika. Usługi będą wdrażane sukcesywnie od kwietnia 2024 r.

Jednocześnie informuje się, że Gmina Limanowa sporządziła i przekazała Wojewodzie w wyznaczonym terminie sprawozdania końcowe z realizacji Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023, obejmujące rozliczenie środków Funduszu w zakresie rzeczowym i finansowym.

Zapraszamy do śledzenia aktualności na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1488,nabor-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2024
 oraz na stronie GOPS Limanowa https://gopslimanowa.naszops.pl