Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Spotkanie poświęcone O. Stanisławowi MusiałowiI SJ

29.02.2024
Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi serdecznie zaprasza w dniu 4 marca 2024 roku na godzinę 13.00 do Limanowskiego Domu Kultury - SALA KONFERENCYJNO-KINOWA na spotkanie poświęcone O. STANISŁAWOWI MUSIAŁOWI SJ w 20. rocznicę śmierci.

Program uroczystości:
  • 1300 - Wykład o. dr Krzysztofa Homa SJ pt. „Ojciec Stanisław Musiał SJ –     gorliwy kapłan Ziemi Limanowskiej”
  • 1330 – Film „AD MEMORIAM Ojca Stanisława Musiała w 20. rocznicę śmierci” autorstwa Jerzego Dudka.
 
O. dr Krzysztof Homa SJ – współbrat Ojca Stanisława Musiała. Wykładowca na Uniwersytecie Ignatia
num w Krakowie, na którym w latach 90. pracował i wykładał Ojciec Stanisław Musiał. Autor wielu publikacji naukowych dotyczących historii Kościoła.

O. Stanisław Musiał SJ – ur. się 1 maja 1938 r. w Łososinie Górnej – zm. 5 marca 2004 r. w Krakowie. Filozof, teolog, intelektualista katolicki. Żarliwy rzecznik dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-żydowskiego. Ukończył szkołę podstawową
w Łososinie Górnej. W wieku 12 lat wstąpił do jezuickiego małego seminarium w Nowym Sączu. Potem (14-16 lat) nowicjat w zakonie jezuitów w Starej Wsi k. Brzozowa. Ukończył Wydział Filozoficzny Towarzystwa Jezusowego w Krakowie oraz Wydział Teologiczny „Bobolanum” w Warszawie. Przez 13 lat studiował i mieszkał za granicą – we Włoszech, Niemczech, Anglii, Francji i Austrii. Po powrocie pracował w redakcji „Tygodnika Powszechnego” – jako zastępca redaktora. Przez dziesięć lat był sekretarzem Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Pracował i prowadził wykłady na Wydziale Filozoficznym Tow Jezusowego w Krakowie. Pełnił również funkcję dyrektora Wydawnictwa WAM, był przełożonym wspólnoty Domu Pisarzy w Krakowie. Uprawiał publicystykę, laureat m.in. pierwszego „Polskiego Pulitzera” (1998) za tekst Czarne jest czarne oraz Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej (za rok 2021). Przez wiele lat zajmował się pracą duszpasterską. Od 2008 roku ustanowiona została Nagroda im. Księdza Stanisława Musiała SJ, ufundowana przez Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego
i Prezydenta Miasta Krakowa.Liczba wyświetleń: 191
2

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne