Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

,,Kolędowanie po sąsiedzku” w bibliotece w Męcinie

01.02.2024
Piątkowy wieczór w Gminnej Bibliotece Publicznej w Męcinie był pełen świątecznej magii, ciepłej atmosfery i sporej dawki humoru. To wszystko za sprawą gawędziarza z Przyszowej – Jana Lorka, wraz z członkami Zespołu Regionalnego ,,Przyszowianie” oraz Seniorkom z zespołu ,,Tradycja” z Męciny.  Atmosfera spotkania pełna była ciepła, a sam występ gości stał się nie tylko źródłem rozrywki, ale i okazją do zgłębienia tajników polskich zwyczajów i najpiękniejszych, starodawnych pastorałek.

Na wieczór pełen kolęd przybyli Wójt Gminy Limanowa - Jan Skrzekut, Grzegorz Krzak - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Męcinie, Rafał Woźniak - Radny Gminny, Mariola Lorek - młoda i utalentowana pisarka, Katarzyna Konieczna, aktorka z Męciny, miejscowy rzeźbiarz Bolesław Kochański jak i mieszkańcy.


Spotkanie rozpoczął dyrektor Jacenty Musiał, podkreślając rolę kolęd w polskiej historii i kulturze. "Okres Bożego Narodzenia to czas spotkań w rodzinie, a dla nas wirzących również czas kolędowania. Ks. Jan Twardowski pisał, że kolędy potrafią nas duchowo formować. Dlaczego śpiewamy kolędy? Dlatego aby uczyć się miłości do Pana Jezusa. Dlatego aby podawać sobie ręce. Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie. Dlatego żeby sobie przebaczać".
Była to też okazja do wspomnień. Zebrani minutą uczcili zmarłego, wybitnego gawędziarza, śp. Stanisława Ptaszka z Pasierbca, wielce zasłużonego dla Ziemi Limanowskiej. Dyrektor przypomniał jego zasługi i docenił wkład dla kultury całego regionu. Jan Lorek, również podzielił się ciepłymi wspomnieniami z czasów, kiedy konkurowali ze sobą na regionalnych scenach.

Następnie w atmosferę kolędowania wprowadzili wszystkich członkowie zespołu ,,Przyszowianie” w składzie: Andrzej Twaróg, Bogumiła i Krzysztof Stachoń oraz Władysława i Mieczysław Kuzar, wygrywając na instrumentach i wyśpiewując najpiękniejsze polskie kolędy. Potem na scenie pojawił się ubrany w tradycyjny strój ludowy - Jan Lorek, artysta o imponującym charakterze, znany z talentu opowiadania gawęd i umiejętności przyciągania uwagi publiczności. Jego występ okazał się nie tylko zabawny, ale i głęboko poruszający. Gawędziarz zaczął wieczór od wciągającej opowieści, której narracja była tak sugestywna, że widzowie przenieśli się w świat wykreowany przez artystę. Jego umiejętność malowania obrazów słowami była fenomenalna, a publiczność była zafascynowana od pierwszych chwil. W trakcie występu poruszył różnorodne tematy – od codziennych życiowych sytuacji po kolędowe zwyczaje związane z okresem Bożego Narodzenia, tradycyjnymi strojami kolędników, wizytowaniu przez nich domów i symbolicznym przekazywaniu życzeń. Podczas snutych opowieści, nie tylko przekazywał informacje, ale także wplatał w swoje słowa emocje i humor, przez co bawił do łez słuchaczy i co chwila sala unosiła się śmiechem. Niezaprzeczalnym atutem gawędziarza był również kontakt z widzami. W interakcji z publicznością potrafił wyczarować śmieszne sytuacje, a jednocześnie poruszać serca słuchaczy.

Po występie Jana Lorka na scenę wyszły Seniorki z zespołu ,,Tradycja” pod kierownictwem miejscowej artystki, Stanisławy Oleksy. Panie, ubrane w tradycyjne stroje ludowe, podzieliły się z publicznością dziedzictwem muzycznym przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Seniorki śpiewały mniej znane pastorałki, przywołując ducha świąt Bożego Narodzenia. Ich melodyjne głosy sprawiły, że publiczność zanurzyła się w atmosferze wiejskich kolędniczych tradycji. Wszyscy obecni w sali mogli poczuć, że to wyjątkowe spotkanie to nie tylko koncert, ale również symboliczne przeniesienie się w czasie, do chwil spędzanych w atmosferze tradycyjnych świąt, a każda melodia budziła wspomnienia i rozpaliła serca zgromadzonych.Na zakończenie Wójt  Gminy Limanowa Jan Skrzekut wraz z dyrektorem biblioteki Jacentym Musiałem, złożyli podziękowanie na ręce występujących, akcentując ich wkład w szerzenie i kultywowanie polskiej i lokalnej tradycji.
Uczestnicy spotkania spędzili w bibliotece miły wieczór, pełen ciepła, kulturowej wiedzy i radości. Opowieści o zwyczajach kolędowania i pełne magii pastorałki, stały się dla nich nie tylko lekcją historii, ale także powodem do refleksji nad wartościami rodzinnych tradycji. Występ na długo pozostanie w naszej pamięci jako chwila, w której muzyczne dziedzictwo przekroczyło granice czasu i wieku.

 

Liczba wyświetleń: 360
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne