Za nami 28. Gminny Przegląd Grup Kolędniczych

15.01.2024
14 stycznia 2024 w świetlicy wiejskiej w Starej Wsi odbył się  28. Przegląd Grup Kolędniczych z terenu Gminy Limanowa.

Ocen występujących dokonała komisja w składzie :

- Jadwiga Adamczyk  - muzyk, Kierownik Sekcji Dziedzictwa Kulturowego Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ Nowy Sącz; główny specjalista ds. muzyki ludowej
- Benedykt Kafel – etnograf
- Patryk Rutkowski – etnolog

28.  Przegląd Kolędniczy uroczyście rozpoczął Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut oraz Przewodniczący Rady Gminy Limanowa Stanisław Młyński. Przegląd zaszczycili swoją obecnością:  Starosta Powiatu Limanowskiego Mieczysław Uryga, Radny Powiatu Limanowskiego Stefan Hutek, Radni Gminy Limanowa: Cecylia Kochańczyk, Zuzanna Kolawa, Bogdan Pałka, Jerzy Jabłoński, Rafał Woźniak, Adam Ryś, Antoni Frączek, Władysław Lachor oraz Zdzisław Kądziołka, sołtys wsi Stara Wieś Urszula Biedroń, sołtys Pasierbca Maria Twaróg oraz  Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi Jacenty Musiał,  Dyrektor ILO w Limanowej Anna Mruk oraz Drektor Gminnego Zesopłu Obsługi Szkół w Limanowej Edyta Król.

Wójt skierował podziękowania do wszystkich grup, które przyjechały do Starej Wsi za to, że wciąż dbają one o tradycje i dawne zwyczaje kolędowania.

Komisja konkursowa po przesłuchaniu 10 grup kolędniczych, w tym 7 dziecięcych, 1 młodzieżowa i 2 dorosłe postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody:

w kat. grup dziecięcych:

Dwa równorzędne pierwsze miejsca oraz nagrody po 800 złotych każda otrzymują:

Grupa ,,Herody” z Szkoły Podstawowej nr 2 w Męcinie(opiekun Jadwiga Kuczaj)

Grupa z ,,Gwiazdą” z Szkoły Podstawowej nr 2 w Siekierczynie(opiekun Monika Płachta, Wioleta Setlak - Wojtas)

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 700 zł otrzymuje:

Grupa ,,Nowolecięta” z Nowego Rybia(opiekun Małgorzata Dudek)

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody w wysokości po 600 zł otrzymują:
Grupa ,,Pastuszkowie” z Szkoły Podstawowej nr 1 w Męcinie(opiekun Barbara Sławecka)
Grupa ,, Z gwiazdą” z Szkoły Podstawowej w Kaninie(opiekun Ewelina Faron)

Dwa wyróżnienia w wysokości po 400 zł każde otrzymują:

Grupa ,, Starowiejscy Mali Kolędnicy” z Szkoły Podstawowej nr 1 w  Starej Wsi(opiekun Iwona Koczanowicz)
Grupa ,,Kolędnicy z Doliny Łososiny” (opiekun Danuta Ługowska)

w kat. grup młodzieżowych:

I miejsce i nagrodę w wysokości 800 zł otrzymuje:

Grupa,, Z gwiazdą” z Szkoły Podstawowej nr 2 w Siekierczynie(opiekun Monika Płachta, Wioleta Setlak - Wojtas)

W kat. grup dorosłych:

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody w wysokości po 1500 zł każdą, otrzymują:

Grupa ,,Z gwiazdą” z Pasierbca( przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Teresa Stanisz)

Grupa,, Z turoniem” z Zespołu Regionalnego "Kijom Worci" z Pisarzowej (kierownik zespołu Małgorzata Raczek, kierownik artystyczny /instruktor Jadwiga Kuczaj)

Na XXIII Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych w Lubomierzu w dniu 20 i 21 stycznia 2024r. Komisja zakwalifikowała:

W kategorii  grup dziecięcych:
Grupa ,,Herody” z Męciny
Grupa ,,Z gwiazdą” z Siekierczyny
Grupa  ,,Nowolecięta” z Nowego Rybia

W kategorii grup młodzieżowych:
Grupa ,,Z gwiazdą” z Siekierczyny

W kategorii grup dorosłych:
Grupa ,,Z gwiazdą” z Pasierbca
Grupa ,, Z turoniem” z Pisarzowej

Gratulujemy zwycięzcom i i życzymy powodzenia na etapie powiatowym.

W załaczniku Protokół Komisji.