Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

WIEŻA NA KAMIONNEJ gotowa na przyjęcie turystów

07.01.2024
 
 
W spotkaniu na szczycie Kamionnej uczestniczyli samorządowcy będący stronami porozumienia tj. Jan Skrzekut Wójt Gminy Limanowa, Piotr Stach Wójt Gminy Laskowa, Cezary Stawarz Wójt Gminy Trzciana, Wojciech Wrona Wójt Gminy Żegocina, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski przedstawiciele wykonawcy inwestycji oraz zaproszeni goście wśród których znaleźli się Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń, Poseł RP Wiesław Krajewski radni oraz sołtysi. Gmina Limanowa była reprezentowana również przez Przewodniczącego Rady Gminy Limanowa Stanisława Młyńskiego, radnych: Stanisława Sajdaka, Daniela Łąckiego, sołtys wsi Makowica Rozalię Kuchtę, Zastępcę Wójta Gminy Limanowa Wojciecha Pazdana, specjalistę ds. projektów Wydziału Inwestucji i Funduszy Europejskich Karolinę Antkiewicz oraz Pawła Guzika właściciela terenu, na którym powstała wieża. 
Prace przy budowie wieży widokowej trwały  od kwietnia do listopada 2023. Wykonawca  zadania: Spółka Ekobudstal z Chorzowa.

Beskid Wyspowy wzbogacił się o nową atrakcję – najwyższą wieżę widokową w regionie, zlokalizowaną na górze Kamionna. Inwestycja kosztowała  1,6 mln zł.Stalowa konstrukcja na górze Kamionna (801 m n.p.m.) jest najwyższą wieżą widokową w Beskidzie Wyspowym. Jak zauważył marszałek Małopolski Witold Kozłowski podczas uroczystości otwarcia obiektu, w ostatnich latach w znaczący sposób zmienił się model podróżowania oraz oczekiwania i preferencje turystów - w ten styl wpisuje się nowa wieża na Kamionnej.

"Do łask wróciły mniejsze atrakcje turystyczne, zapomniane skarby przyrody, kultury i historii. Te zmiany, które najprawdopodobniej na stałe wpiszą się w podróżnicze wybory, stanowią dużą szansę dla mniejszych ośrodków, by stały się ważnymi miejscami na turystycznej mapie Małopolski" - ocenił marszałek.
Powstanie nowej wieży na Kamionnej – przypomniał Kozłowski - to wynik współpracy czterech gmin: Limanowa, Laskowa, Żegocina i Trzciana oraz województwa małopolskiego.
 
"Myślę, że jej efekt w postaci nowej atrakcji turystycznej regionu, będzie początkiem i impulsem do dalszych inwestycji. To z pewnością pozytywnie wpłynie na zwiększenie ruchu turystycznego w tej części Małopolski" - dodał gospodarz województwa.
 


Jan Skrzekut, wójt gminy Limanowa, która była liderem projektu, tłumaczył wcześniej Polskiej Agencji Prasowej, że budowa została sfinansowana dzięki porozumieniu zawartemu przez cztery gminy obejmujące to pasmo górskie: Laskową, Limanową, Żegocinę i Trzcianę. Piątym partnerem przedsięwzięcia był samorząd województwa małopolskiego. Koszt zadania wyniósł 1,6 mln zł i został podzielony po 320 tys. na każdy z uczestniczących w realizacji podmiotów.
 
29-metrowa wieża zwieńczona zadaszonym tarasem o powierzchni 64 metrów kwadratowych umożliwia podziwianie krajobrazu, który dotąd przysłonięty był drzewami. Z tarasu rozpościera się pełna panorama, obejmująca Pogórze Wiśnickie, Pogórze Rożnowskie, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce, Magurę Spiską, Tatry, Babią Górę z Pasmem Policy i Beskid Makowski, a nawet Kraków. Identyfikację poszczególnych punktów ułatwiają opisane i zamontowane na wieży tablice z panoramami widokowymi.
Szczyt góry Kamionnawyjaśnił Jan Skrzekut - leży w gminie Limanowa, ale poszczególne części masywu są częścią czterech gmin: Limanowa (od strony południowo-zachodniej), Laskowa (południowo-wschodniej), Trzciana (od strony północno-zachodniej) i Żegocina (północno-wschodniej), dlatego też samorządy zawarły porozumienie w celu wspólnej realizacji zadania, również wspólnie partycypując w kosztach inwestycji.


"Myślę, że wszystkie cztery samorządy są bardzo zadowolone z tej wieży i z tego, że wspólnie się zmobilizowaliśmy" - ocenił.
 
Wieża na Kamionnej jest osiągalna dla wszystkich, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej, dzięki dobremu skomunikowaniu. Można się do niej dostać po krótkim spacerze zarówno od lokalnej ogólnodostępnej drogi, jaki i od górnej stacji kolejki krzesełkowej w Laskowej-Kamionnej. To bez wątpienia kolejna atrakcja Beskidu Wyspowego, który ze swoim nietypowym ukształtowaniem terenu jest atrakcyjnym obszarem do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej, a także narciarskiej. Z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym celem wycieczek turystycznych.
 


Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką na terenie województwa małopolskiego. Charakterystyczną cechą tego regionu jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Zajmuje powierzchnię ok. 1 tys. km kw. Beskid Wyspowy oferuje ponad 500 km szlaków do uprawiania turystyki pieszej.
 
Zgodnie z turystyczną tradycją nazwę "Beskid Wyspowy" wymyślił jeden z najsłynniejszych propagatorów turystyki pieszej prof. Kazimierz Sosnowski (1875-1954) podczas wycieczki z grupą młodzieży na górę Ćwilin. Turystyczny przekaz mówi, że miało się to stać wcześnie rano, gdy przy wschodzącym słońcu z mgły wyłaniały się tylko wierzchołki pobliskich gór, przypominając wyspy na szarym morzu.
 
 Wszystkich zapraszamy do skożystania z nowej atrakcji na terenie gminy Limanowa.
 


żródła : część fotografii : UMWM  tekst : PAP

Liczba wyświetleń: 731
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne