Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Obchody Święta Szkoły w Pisarzowej połączone z 60-leciem śmierci patrona ks. Józefa Górszczyka

11.01.2024
 
W dniu 10 stycznia Szkoła Podstawowa w Pisarzowej obchodziła Święto Patrona Szkoły. Ksiądz Józef Górszczyk dokładnie 60 lat temu, zginął śmiercią męczeńską,  zaatakowany przez napastnika. Pomimo realnego zagrożenia nie przerwał podniesienia hostii i kielicha, pozostał przy ołtarzu bez szans na ratowanie życia. W dniu śmierci miał 33 lata.
 
Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w Kościele Parafialnym w Pisarzowej koncelebrowaną przez ojca Jana Taffa  – przełożonego Kolegium Ojców Pijarów w Krakowie Rakowice.
Następnie Jan Skrzekut Wójt Gminy Limanowa, Antoni Frączek Radny Gminy Limanowa, Edyta Król Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Limanowej, proboszcz parafii Pisarzowa ks. Andrzej Bąk, ojciec ks. Jan Taff wraz z barćmi pijarami oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pisarzowej  Renata Długosz wraz z  przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego złożyli  wiązankę i znicze przy grobie ks. Józefa Górszczyka.


 
Kolejnym punktem obchodów święta szkoły był program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły, w którym o warstwę muzyczną zadbała Marzena Kasprzyk –Dudek.  
Uroczystość była też doskonałą okazją do rozstrzygnięcia i wręczenia nagród laureatom konkursów : wiedzy o patronie szkoły oraz konkursu plastycznego.

Na uroczystości obecni byli również zaproszeni członkowie rodziny patrona szkoły -  rodziny Górszczyków.  Święto Szkoły to idealna okazja do zapoczątkowania nowych tradycji na stałe zapisywanych w kartach placówki,  a taką bez wątpienia będzie Złota Galeria Absolwentów, w której jako pierwsi znaleźli się z Zosia Frączek oraz Lucjan Piechówka.Na koniec części artystycznej głos zabrał Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut:
„Szkoła to miejsce, gdzie rozkwita wiedza i kształtuje się przyszłość. Niech to święto będzie okazją do dziękczynienia za wszystkie nauki, doświadczenia i przyjaźnie zdobyte podczas szkolnych lat
Dzisiejsza uroczystość połączona jest ze smutną rocznicą. Dnia 10 stycznia 1964 roku w Maciejowej, w kościele parafialnym pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, o godzinie siódmej rano, w trakcie Mszy świętej ks. Józef Górszczyk patron Waszej szkoły został brutalnie zamordowany. Niech ta 60-ta rocznica jego śmierci będzie dla Was wszystkim przykładem bohaterstwa, mocnego trwania
w wierze i wyrazem obrony wszelkich cnót.

Drodzy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, z okazji tego wyjątkowego dnia życzę Wam motywacji, pozytywnej energii i wsparcia w dążeniu do celów edukacyjnych. Niech każdy krok
w kierunku wiedzy przynosi satysfakcję i radość.”
Po przedstawieniu odbywały się zajęcia podzielone na trzy moduły tematyczne. Zakonnicy przybliżyli historię św. Józefa Kalasancjusza – założyciela Pijarów oraz opowiedzieli o współczesności swojego zakonu. Zakonnicy przeprowadzili również lekcję tańców pijarskich, które cieszyły się niezwykłym powodzeniem oraz zostały przyjęte przez wszystkim z ogromną radością i entuzjazmem.


Liczba wyświetleń: 1034
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne