Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Stanisław Zawisza „Czarny” – oficer i powstaniec listopadowy

04.12.2023
W najbliższy czwartek 7 grudnia 2023 r. o godz. 16.30 w sali konferencyjnej w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łososinie Górnej, rozpocznie się wyjątkowe wydarzenie edukacyjno-patriotyczne. Wieczornica Pamięci zatytułowana „Tułaczy los bohatera: Stanisław Zawisza Czarny (1813-1887), uczestnik Powstania Listopadowego”, poświęcona będzie niezwykłej postaci, oficerowi i patriocie pochowanemu na Starym Łososińskim Cmentarzu Parafialnym w Łososinie Górnej.

Spotkanie odbędzie się dokładnie rocznicę śmierci Stanisława Zawiszy „Czarnego”, którego ostatnie lata życia ściśle związane były z ta niewielką beskidzką miejscowością. Poprzedzi je o godz. 16.00 wspólna modlitwa za duszę śp. oficera wojsk powstańczych, z udziałem księdza kapelana z Batalionu WOT oraz zapalnie zniczy pamięci na jego mogile.
W części plenarnej zaprezentowane zostaną dwa wystąpienia: Krzysztof Bierna, historyk i nauczyciel tego przedmiotu z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 z Limanowej wprowadzi uczestników w problematykę spotkania, wygłaszając referat pt. Echa powstania listopadowego: przyczyny,  przebieg i skutki; z kolei Robert Kowalski, również historyk i autor książki „Z biegiem rzeki Łososiny”, zaprezentuje odczyt pt.  Tułaczy los bohatera - Stanisław Zawisza „Czarny”: oficer, inżynier i guwerner. Po obu wystąpieniach organizatorzy przewidują czas na pytania z sali oraz dyskusję.
Czwartkowe spotkanie wpisuje się w cykl działań edukacyjnych i popularnonaukowych, jakie od trzech lat prowadzone są na ternie Łososiny Górnej, których zasadniczym celem jest przybliżanie mieszkańcom historii ich parafii i miejscowości oraz niejednokrotnie zapomnianych już postaci, które odegrały w niej niepośrednią rolę a spoczywają na Starym Łososińskim Cmentarzu Parafialnym.  Efektem tych działań było m.in. przywrócenie społecznej pamięci wielu osobom, w tym bojownikom o niepodległa Polskę. Jednym z nich jest właśnie Stanisław Zawisza Czarny, którego mogiłą przez wiele lat opiekowała się młodzież, dyrekcja i  grono pedagogiczne Zespołu  Szkolno-Przedszkolnego nr 4 im. Jana Kantego  w Limanowej. W czwartkowy wieczór, dzięki odkrytym archiwalnym dokumentom, przybliżona zostanie Jego droga życiowa, która ostatecznie doprowadziła go do Łososiny Górnej.

Organizatorami tego wydarzenia są wspólnie:  Polskie Towarzystwo Historyczne, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 im. św. Jana Kantego w Limanowej, Ochotnicza Straż Pożarna w Łososinie Górnej. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Telewizja Internetowa: TV 28 oraz dwumiesięcznik „Echo Limanowskie”.
 
Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią regionalną do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łososinie Górnej.  Szczegółowy program poniżej.
 
 
Polskie Towarzystwo Historyczne
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 im. św. Jana Kantego w Limanowej
Ochotnicza Straż Pożarna w Łososinie Górnej
 
Wieczornica Pamięci
 
Tułaczy los bohatera 
Stanisław Zawisza „Czarny” (1813-1887)
uczestnik Powstania Listopadowego
w 210-tą rocznicę urodzin
 
 
7 grudnia (czwartek) 2023 r. 
Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Łososinie Górnej 
 
16.00 Zapalenie zniczy na grobie Stanisława Zawiszy „Czarnego”
             na Starym Cmentarzu Parafialny w Łososinie Górnej
16.30 Powitanie uczestników spotkania;
16.40 Krzysztof Biernat (ZSP nr 4), Echa powstania listopadowego:
             przyczyny,  przebieg i skutki;
17.10 Robert Kowalski (PTH), Tułaczy los bohatera - Stanisław Zawisza
             „Czarny”:  oficer, inżynier i guwerner;
17.30 Dyskusja, podsumowanie i zakończenie spotkania

 
 
 


Liczba wyświetleń: 291
2

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne