Znamy zwycięzców 49. Limanowskiej Słazy

20.11.2023
W dniach  15–19 listopada 2023 r. w Limanowskim Domu Kultury miał miejsce  49. Festiwal Folklorystyczny "Limanowska Słaza".

Rokrocznie podczas „Limanowskiej Słazy” prezentują się artyści z  gminy Limanowa i nie inaczej było podczas tegorocznej edycji przeglądu.

Czterodniowe występy  w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury oceniała Komisja w składzie:

dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog
Michalina Wojtas – choreograf
Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta
dr Artur Czesak – językoznawca, dialektolog
Benedykt Kafel – etnograf

Po obejrzeniu i wnikliwej ocenie 118 punktów programu, w których uczestniczyły 941 osób w tym:

20 zespołów regionalnych, w tym 13 dorosłych i 7 dziecięcych,
3 grupy regionalne,
19 muzyk: 11 dorosłych, 5 młodzieżowych i 3 dziecięce;
26 instrumentalistów: 6 dorosłych, 3 młodzieży i 17 dzieci;
1 multiinstrumentalista dorosły;
13 śpiewaków solistów: 9 dorosłych, 1 młodzieżowego i 3 dzieci;
13 grup śpiewaczych
16 gawędziarzy: 12 dorosłych, 1 młodzieżowego i 3 dzieci;
7 mistrzów z uczniami
postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody za starania o autentyczność, dbałość o gwarę, muzykę, śpiew i taniec:

ZESPOŁY REGIONALNE
Dorośli

I miejsce i nagrodę pieniężną po 1500 zł otrzymuje - Zespół Regionalny Starowiejski Hyr ze Starej Wsi.
III miejsce i nagrodę pieniężną po 1000 zł otrzymuje -  Zespół Regionalny  KIJOM WORCI z Pisarzowej.

GRUPY REGIONALNE

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości po 700 zł otrzymuje - KGW Pasierbiec.
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 600 zł otrzymuje -  KGW Łososina Górna.

MUZYKI LUDOWE
Dorośli

II miejsce i nagrodę pieniężną po 600 zł otrzymuje muzyka -  STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi.

MULTIINSTRUMENTALISTA

I miejsca nie przyznano.

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje Piotr Pławecki ze Starej Wsi.

I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje -  Iga Mastalerz ze Starej Wsi.

ŚPIEW SOLOWY
Dorośli

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości po 150 zł otrzymuje -  Magdalena Dudek z Makowicy.
III miejsce i nagrodę pieniężną po 100 zł otrzymuje - Roksana Frączek z Pisarzowej.

GRUPY ŚPIEWACZE
Dorośli

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości po 200 zł otrzymuje - męska grupa śpiewacza KIJOM WORCI z Pisarzowej.
II miejsce i nagrodę pieniężną po 150 zł otrzymuje żeńska grupa śpiewacza - „TRADYCJA” z Męciny.
III miejsce i nagrodę pieniężną po 140 zł otrzymuje żeńska grupa śpiewacza -  KGW Łososina Górna, KGW Pasierbiec.

MISTRZ I UCZEŃ

II miejsce i nagrodę pieniężną po 130 zł otrzymuje - Tomasz Król ze Starej Wsi z uczniem Patrykiem Królem (trąbka).

Na 58. Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej Komisja kwalifikuje:

- Magdalenę Dudek z Makowicy i  męską grupę śpiewaczą KIJOM WORCI z Pisarzowej.

Wszystkim uczestnikom biorącym udział w 49. Limanowskiej Słazie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Pełna treść protokołu z  49.Limanowskiej Słazy :