Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Tradycja przez Pokolenia – Limanowska Kraina Folklorem Malowana

28.11.2023
W sobotę 25 listopada w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu Tradycja przez Pokolenia. Publiczność zgromadzona na sali im. Lucjana Lipińskiego miała okazję podziwiać bogactwo kulturowe gminy Limanowa.

W wydarzeniu wzięli udział Jan  Skrzekut - Wójt  Gminy Limanowa, Stanisław Młyński - Przewodniczący Rady Gminy Limanowa, Grzegorz Biedroń - Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Grzegorz Krzak - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Męcinie, Jacenty Musiał - Dyrektor Gminnej Biblioteki w Starej Wsi.

Na rozpoczęcie wydarzenia przez członków zespołu STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi został odegrany Hejnał gminy Limanowa. Następnie wójt Jan Skrzekut opowiedział o historii gminy, która w tym roku świętowała jubileusz 25-leciaMałgorzata Górka – kierownik Warsztatów Artystycznych CZERWONE KORALE z Pisarzowej przybliżyła lokalne tradycje i zwyczaje. Śpiewaczki ludowe Magdalena Dudek z Makowicy i Jadwiga Kuczaj z Pisarzowej urzekły nas opowieściami o miłości do pieśni. Agnieszka Pławecka – Kierownik Zespołu Regionalnego STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi, Małgorzata Raczek – Kierownik Zespołu Regionalnego KIJOM WORCI z Pisarzowej oraz Józef Tokarczyk – Kierownik Zespołu Regionalnego SPOD KICEK z Mordarki podzielili się swoją refleksją na temat pracy z zespołami.
O artystycznym i kulinarnym dziedzictwie  regionu opowiedziały: Janina Cempa  – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Pisarzowej, Halina Piechnik – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Rupniów Centrum, Paulina Siwy – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Makowicy.
Na zakończenie rozmów Wojciech Korabik – Kierownik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Gminy Limanowa podsumował działalność kulturalną zespołów, twórców ludowych i Kół Gospodyń Wiejskich.

Na deskach sceny zaprezentowali się pasjonaci folkloru z terenu gminy Limanowa: Warsztaty Artystyczne CZERWONE KORALE z Pisarzowej, Karol i Bartłomiej Tokarczyk oraz Kalina Wojtas – uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mordarce , Zespół Regionalny KIJOM WORCI z Pisarzowej, Żeńska Grupa Śpiewacza TRADYCJA z Męciny, Zespół Regionalny STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi oraz Stanisława Oleksy z Męciny.

Podczas wydarzenia odbyła się promocja wydawnictw regionalnych, wystawa prac twórców ludowych m.in Władysław Raczek z Pisarzowej-kowalstwo, Stanisława Oleksy z Męciny- koronka szydełkowa, Jolanta Biedroń - malarka z Starej Wsi, Anna Raczek - rekodzieło, Pasieka " Pszczółka" Marek Wojtas z Męciny - miody i prudukty pszczele oraz degustacja potraw regionalnych Koła Gospodyń Wiejskich z Pisarzowej, Męciny, Rupniów Centrum, Makowicy

Na zakończenie w imieniu Andrzeja Zarycha Dyrektora MCK Sokół Małgorzata Broda wręczyła Wójtowi gminy Limanowa Janu Skrzekutowi okolicznościowe Sądeckie Serce.

Rozmowę z udziałem gospodarzy wieczoru oraz zaproszonych gości poprowadziła Małgorzata Broda.

 


Liczba wyświetleń: 454
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne