Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Wykład Ks. prof. dr hab. Krzysztofa Kościelniaka

16.10.2023
Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi serdecznie zaprasza w dniu 20 października (piątek) 2023 r. o godz. 16.00 na wykład Ks. prof. dr hab. Krzysztofa Kościelniaka pt.: „Piękno i bogactwo Kościołów Orientalnych”

Piękno i bogactwo kościołów orientalnych

Kościoły orientalne są wyjątkowo mało znane wśród polskich katolików. Tymczasem to właśnie te wspólnoty – a nie Zachód – tworzyły teologię w pierwszych wiekach chrześcijaństwa (np. wyznanie wiary „Wierzę”), bogactwo tradycji i wspaniałe pełne przepychu liturgie. Na skutek podbojów muzułmańskich starożytne kościoły Aleksandrii, Antiochii, Jerozolimy i Konstantynopola nie tylko uległy zarabizowaniu ale są dzisiaj cieniem tego, czym były w przeszłości. Jan Paweł II w Liście Apostolskim Orientale Lumen, 1, nauczał że „czcigodna tradycja Kościołów Wschodnich stanowi integralną część dziedzictwa Kościoła Chrystusowego" a „katolicy powinni przede wszystkim ją poznawać, by móc się nią karmić i przyczyniać się - każdy na miarę swoich sił - do budowania jedności".
Liczba wyświetleń: 405
1

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne