"Wiemy, jak ratować ludzkie zdrowie i życie”-warsztaty w Szkole Podstawowej w Pisarzowej.

09.10.2023
Pierwsza pomoc przedmedyczna służy ratowaniu zagrożonego życia. Podstawę do działania stanowi niezbędna wiedza i ćwiczenia praktyczne. Dlatego należy wdrożyć dzieci i młodzież szkolną do podejmowania działań praktycznych w tym zakresie.

W tym celu 6 października br. na terenie szkoły odbyły się warsztaty służące zdobywaniu wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które poprowadzili druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pisarzowej. Celem zajęć było również kształtowanie świadomości oraz postaw dzieci i młodzieży sprzyjających bezpieczeństwu własnemu i innych, jak również przygotowanie do podejmowania racjonalnych zachowań w przypadku wystąpienia zagrożeń. Prowadzący wzbogacili zajęcia prezentacją multimedialną dotyczącą zasad udzielania pierwszej pomocy, przeprowadzili ćwiczenia dotyczące wzywania pogotowia ratunkowego. Uczestnicy poznali sposoby postępowania w różnych sytuacjach zagrażających życiu oraz sposób ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Druhowie zwrócił uwagę na konieczność zadbania o bezpieczeństwo własne i poszkodowanego na miejscu zdarzenia oraz kolejność przeprowadzania poszczególnych czynności ratujących ludzkie życie. W części praktycznej prezentowali, jak należy zachować się w przypadku wystąpienia powyższych sytuacji, następnie uczestnicy sami ćwiczyli poznane zasady udzielania pomocy. Do realizacji ćwiczeń wykorzystywano fantomy oraz niezbędne akcesoria ratownicze. Zadania i formy realizacji zostały dobrane odpowiednio do wieku i stanu wiedzy uczestników. Celem warsztatów było również uwrażliwienie młodego człowieka na krzywdę ludzką i potrzebę niesienia pomocy. Służyły także wypracowaniu umiejętność kontrolowania emocji oraz unikania pochopnych działań, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie stanu poszkodowanego lub stanowić zagrożenie dla ratującego. Zajęcia odbywały się w przyjaznej atmosferze, wszyscy uczestnicy zakończyli je w przekonaniu, że  poradzą sobie z udzielaniem pomocy innym.

Kierujemy serdeczne podziękowania dla druhów: Karola, Rafała i Edwarda za merytoryczne, przystępne i ciekawe przekazanie wiedzy i umiejętności.