Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Święto Głośnego Czytania w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi i jej Filiach

03.10.2023
 
29 września obchodziliśmy XXII Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, jego patronką jest Joanna Porazińska, wybitna pisarka która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach właśnie. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest skierowany głównie do najmłodszych czytelników. Wszyscy bowiem wiemy, że nigdy nie jest za wcześnie aby rozpocząć przygodę z książką.

Podobnie jak i w poprzednich latach Gminna Biblioteka w Starej Wsi wraz ze swoimi filiami oraz szkołami podstawowymi i przedszkolami przygotowała szereg spotkań.
Szkoła Podstawowa nr 2 w Siekierczynie wraz z  Gminną Biblioteką Publiczną w Siekierczynie gościła Katarzynę Konieczny – wspaniałą aktorkę i śpiewaczkę operową, która wprost zaczarowała dzieci swoją interpretacją wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Spotkanie otworzył dyrektor biblioteki, Jacenty Musiał, który przywitał wszystkich oraz krótko opowiedział o Akcji Głośnego Czytania. Dyrektor podkreślił również jak wielką wartość dla umysłu i kształtowania charakteru ma czytanie książek. Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły Podstawowej Józefa Setlak, która wyraziła swoją radość z przybycia aktorki, Katarzyny Koniecznej  i życzyła dzieciom owocnej zabawy. Po części oficjalnej przybyłe dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami: Małgorzatą Koszyk, Moniką Baran, Moniką Borucką, Magdaleną Janik oraz s. Urszulą Kosicką oddane zostały w ręce naszej Artystki i wraz z nią wspólnymi siłami wyciągały rzepkę ale również  odwiedziły rodzinę Tralalińskich oraz wspólnie z Hilarym szukały okularów. Nasi najmłodsi czytelnicy stanęli również przed bardzo trudnymi pytaniami związanymi z różnymi postaciami z bajek. Zastanawiali się również kto nosi żółtą sukienkę i czarne paseczki i zbiera coś ż kwiatów do swojej miseczki.

Z kolei, Bibliotekę w Kaninie odwiedziły dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz ze swoimi wychowawczyniami Małgorzatą Zelek i Katarzyną Ziaja. Z okazji tego, czytelniczego święta, bibliotekarki, Małgorzata Cięciel i Krystyna Trzupek przygotowały dla małych gości mini teatrzyk kukiełkowy.  Na scenie wystąpił wilk i Czerwony Kapturek. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały bajki, aktywnie uczestnicząc w jej zakończeniu. Papierowe kukiełki wzbudziły ciekawość przedszkolaków, które po przedstawieniu same próbowały swoich aktorskich umiejętności. Nie zabrakło też zgadywanek, rebusów i układania puzzli z książkowych bohaterów. Dzieci wykazały się wielką znajomością bajek i książkowe łamigłówki nie sprawiły im żadnego problemu. Na zakończenie zapoznały się z księgozbiorem bibliotecznym i poznały biblioteczny regulamin. Zgodnie obiecały wrócić z rodzicami, by korzystać z ciekawej oferty bibliotecznej skierowanej dla najmłodszych.
Natomiast w piątek, 29 października w progach Gminnej Biblioteki Publicznej Biblioteki w Męcinie gościli uczniowie 3 klasy Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie wraz nauczycielką Magdaleną Staszak. Przybyłych bawił głosem zaproszony specjalnie na tę okazję gość -  Jakub Czachurski, student prawa z Limanowej, który zabrał przybyłych w świat najpiękniejszych bajek i wierszowanych utworów. Dzieci z zainteresowaniem słuchały największych polskich klasyków i płynące z nich edukacyjne przesłania i morały. Nie zabrakło również śmiechu i dobrej zabawy, wszak słowo pisane nie tylko uczy, ale i bawi. Na koniec zapoznały się także z księgozbiorem i regulaminem biblioteki publicznej i obiecały być jej częstymi gośćmi.
29 września obchodziliśmy XXII Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, jego patronką jest Joanna Porazińska, wybitna pisarka która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach właśnie. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest skierowany głównie do najmłodszych czytelników. Wszyscy bowiem wiemy, że nigdy nie jest za wcześnie aby rozpocząć przygodę z książką.

Podobnie jak i w poprzednich latach Gminna Biblioteka w Starej Wsi wraz ze swoimi filiami oraz szkołami podstawowymi i przedszkolami przygotowała szereg spotkań.
Szkoła Podstawowa nr 2 w Siekierczynie wraz z  Gminną Biblioteką Publiczną w Siekierczynie gościła Katarzynę Konieczny – wspaniałą aktorkę i śpiewaczkę operową, która wprost zaczarowała dzieci swoją interpretacją wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Spotkanie otworzył dyrektor biblioteki, Jacenty Musiał, który przywitał wszystkich oraz krótko opowiedział o Akcji Głośnego Czytania. Dyrektor podkreślił również jak wielką wartość dla umysłu i kształtowania charakteru ma czytanie książek. Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły Podstawowej Józefa Setlak, która wyraziła swoją radość z przybycia aktorki, Katarzyny Koniecznej  i życzyła dzieciom owocnej zabawy. Po części oficjalnej przybyłe dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami: Małgorzatą Koszyk, Moniką Baran, Moniką Borucką, Magdaleną Janik oraz s. Urszulą Kosicką oddane zostały w ręce naszej Artystki i wraz z nią wspólnymi siłami wyciągały rzepkę ale również  odwiedziły rodzinę Tralalińskich oraz wspólnie z Hilarym szukały okularów. Nasi najmłodsi czytelnicy stanęli również przed bardzo trudnymi pytaniami związanymi z różnymi postaciami z bajek. Zastanawiali się również kto nosi żółtą sukienkę i czarne paseczki i zbiera coś ż kwiatów do swojej miseczki.
Z kolei, Bibliotekę w Kaninie odwiedziły dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz ze swoimi wychowawczyniami Małgorzatą Zelek i Katarzyną Ziaja. Z okazji tego, czytelniczego święta, bibliotekarki, Małgorzata Cięciel i Krystyna Trzupek przygotowały dla małych gości mini teatrzyk kukiełkowy.  Na scenie wystąpił wilk i Czerwony Kapturek. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały bajki, aktywnie uczestnicząc w jej zakończeniu. Papierowe kukiełki wzbudziły ciekawość przedszkolaków, które po przedstawieniu same próbowały swoich aktorskich umiejętności. Nie zabrakło też zgadywanek, rebusów i układania puzzli z książkowych bohaterów. Dzieci wykazały się wielką znajomością bajek i książkowe łamigłówki nie sprawiły im żadnego problemu. Na zakończenie zapoznały się z księgozbiorem bibliotecznym i poznały biblioteczny regulamin. Zgodnie obiecały wrócić z rodzicami, by korzystać z ciekawej oferty bibliotecznej skierowanej dla najmłodszych.
Natomiast w piątek, 29 października w progach Gminnej Biblioteki Publicznej Biblioteki w Męcinie gościli uczniowie 3 klasy Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie wraz nauczycielką Magdaleną Staszak. Przybyłych bawił głosem zaproszony specjalnie na tę okazję gość -  Jakub Czachurski, student prawa z Limanowej, który zabrał przybyłych w świat najpiękniejszych bajek i wierszowanych utworów. Dzieci z zainteresowaniem słuchały największych polskich klasyków i płynące z nich edukacyjne przesłania i morały. Nie zabrakło również śmiechu i dobrej zabawy, wszak słowo pisane nie tylko uczy, ale i bawi. Na koniec zapoznały się także z księgozbiorem i regulaminem biblioteki publicznej i obiecały być jej częstymi gośćmi.


Liczba wyświetleń: 321
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne