LISTOPADOWE ROZWAŻANIA- felieton Janiny Firlej

Ku Pamięci naszych zmarłych
Ciągle Cię szukam A Ciebie nie ma.
Moje marzenia rozwiał wiatr
Tak bardzo tęsknie i jest mi smutno
Bo z Tobą mamo i tato odszedł cały mój świat

Listopad jak żaden miesiąc sprzyja refleksji nad życiem, przemijaniem. To szczególny dzień, głęboko zakorzeniony w naszej kulturze. To czas patrzenia na życie przez pryzmat wieczności.  Jest to święto Tych wszystkich, którzy od nas odeszli, Oni nie zniknęli z naszego życia, jesteśmy im wdzięczni, za to co dla nas zrobili. Módlmy się za naszych przodków, z wdzięczności za pozostawione bogactwo kulturowe wniesione  w nasze życie.

„Proście wy Boga o takie mogiły, które łez nie chcą, ni skarg, ni żałości,
Lecz dają sercom moc czynu, zdrój siły na dzień przyszłości”

Przyprowadzajmy dzieci, wnuki, wspólnie składajmy kwiaty, zapalajmy znicze. Pokażmy groby bohaterów narodowych, opowiadajmy o Nich gdyż są to opowieści związane z naszą historią. W ten sposób kształtujemy postrzeganie przeszłości co wpływa na myślenie o teraźniejszości.
Z świętem zmarłych związany jest ogień -symbol pamięci, wdzięczności i modlitwy. Jesienne długie wieczory sprzyjają wyciszeniu, refleksji, rozmyślaniu nad historią naszej Ojczyzny.
Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć ,tracą życie. W tym szalonym życia tempie zatrzymaj się na chwilę zastanów nad nim, pomyśl o przemijaniu.

„Czcij przodków twych pamięć, czcij ojców mogiły. W ich zasługach krzep ducha, krzep siły.”

U progu życia i śmierci nie ma katolika, ateisty, agnostyka jest człowiek i jego los
Roman Kotliński
Jakże trafny aforyzm, że w obliczu śmierci wszyscy ludzie są równi.  Żyją inaczej, ale umierają tak samo.

Istota wspomnień i pamięci polega na tym że nie przemija bo leży głęboko w sercu  E. Cantti

W tym szczególnym dniu naszej polskiej tradycji otoczmy modlitwą i myślami, tych którzy nas poprzedzili i przeszli na druga stronę życia.
Dobry Jezu a nasz Panie daj im wieczne spoczywanie. Spoczywajcie w pokoju.

Szanowny czytelniku Serdecznie pozdrawiam Zapraszam do wspólnych przemyśleń, refleksji.
Opracowała Janina Firlej