Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Za nami Beskidzka Podkówecka w Pisarzowej

19.09.2023
17 września br. miał miejsce XII Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka", który w tym roku  zawitał do Pisarzowej. Miejscem imprezy był plac obok stadion LKS Olimpia. Festiwal miał charakter konkursu. Wydarzenie miało na celu promować nie tylko kulturę regionu, ale przede wszystkim pokazać jego przeogromne bogactwo i różnorodność.
 W tegorocznej „Beskidzkiej Podkówecce” wystąpiło prawie 500 uczestników w tym zespołów z terenu Beskidu Wyspowego 4 w kategorii Zespoły dziecięce4 w kategorii Zespoły Regionalne-dorośli1 w kategorii Muzyki Ludowe-dorośli.
Przybyłych gości oraz mieszkańców przywitał Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut oraz Przewodniczący Rady Gminy Limanowa Stanisław Młyński, a w uroczystym rozpoczęciu udział wzięli: Marszałek Sejmy Ryszard Terlecki, Sekretarz stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska Edward Siarka, Senator RP Jan Hamerski, Posłanka RP Anna Paluch, Wice Starosta Powiatu Limanowskiego Agata Zięba, Członkowie Zarządu Powiatu Limanowskiego Wojciech Włodarczyk oraz Józef Jaworski, Radni Gminy Limanowa Antoni Frączek, Beata Kwiatkowska, Władysław Lachor, Daniel Łącki, Andrzej Malinowski, Adam Ryś , Stanisław Sajdak, Rafał Woźniak oraz Jerzy Kruczek Sołtys Starego Rybia.
 
Prezentacje artystów oceniała Komisja w składzie:
1. Małgorzata Łukasik Kogut– choreograf
2. Patryk Rutkowski – etnograf
3. Monika Kurzeja– muzyk


 
Po zakończonych prezentacjach komisja udała się na naradę po czy nastąpiło uroczyste wręczenie nagród, dyplomów oraz okolicznościowych rzeźb.Komisja postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody:

Kategoria dziecięca:

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1200,00 otrzymuje Dziecięcy Zespół „Mali Słopniczanie”II miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 800,00 otrzymuje Dziecięcy Zespół „Mali Szczyrzycanie”Komisja postanowiła wyróżnić dwa dziecięce zespoły i przyznać nagrodę pieniężną w wysokości-500 zł a są nimi:

Dziecięcy Zespół „Mali Olszowianie”oraz Dziecięcy Zespół „Cyrniawa”  


 
Kategoria dorosła:

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 2000 zł,otrzymuje Zespół Regionalny „Śwarni Łojce”II miejsca nie przyznano

Dwa równorzędne III miejsca i nagrodę pieniężna w wysokości 1300 zł ,otrzymują Zespół Regionalny „Słopnicki Zbyrcok” i Zespół Regionalny ”Starowiejski Hyr”Wyróżnienie otrzymuje: Zespół Regionalny „Dolina Słomki” i nagrodę pieniężna w wysokości 900 złKomisja przyznała również- Specjalne wyróżnienie dla „Kapeli Kościelnioki” i nagrodę pieniężna w wysokości 500 zł.
Komisja Artystyczna zachęcała do konsultacji programów ze specjalistami w dziedzinie folkloru przed prezentacją programów na festiwalu.


Komisja wyraziła wdzięczność władzom Gminy Limanowa  na czele z Wójtem Janem Skrzekutem za przychylny stosunek do imprezy, ufundowanie nagród i organizację wydarzenia. Panu Czesławowi Szynalikowi i Forum Gmin Beskidu Wyspowego za kontynuację Festiwalu.Komisja podziękowała również Kierownikowi Wydziału Kultury i Promocji Wojciechowi Korabikowi i wszystkim pracownikom za przygotowanie i przeprowadzenie Festiwalu.W szczególności Komisja podziękowała instruktorom i kierownikom zespołów oraz zgromadzonej widowni.

Po części konkursowej czekały na zgromadzoną licznie publiczność kolejne atrakcje. Wystąpił zespół „ TRADYCJA” działający przy Świetlicy Wiejskiej w Męcinie oraz lokalny zespół regionalny KIJOM WORCI z Pisarzowej.   
Nie zabrakło darmowych atrakcji  dla dzieci oraz kulinarnych pyszności przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Pisarzowej oraz ze Sowlin.Na zakończenie wydarzenia widownie do tańca porwała Kapela ZBYRNI, której publiczność nie chciała pozwolić zakończyć występów wymuszając kilkukrotne bisowanie.


Honorowy Patronat  nad wydarzeniem objął Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Malopolskiego w ramach konkursu pn."Małopolska Gościnna".

Poniżej Protokół z XII Festiwalu Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka"


Liczba wyświetleń: 532
1

Pliki do pobrania

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne