Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Wystawa prac Teresy Dudziak„Czarno – Białe”w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej

04.09.2023
Od 1 do 29 września 2023 r. w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej (Rynek 25) można zwiedzać wystawę prac Teresy Dudziak zatytułowaną  „Czarno – Białe”.

Artystka zaprasza zwiedzających do świata wyjątkowych grafik, udowadniając, że rzeczywistość w kontrastowych kolorach oddana z talentem i wrażliwością, prezentuje się wyjątkowo efektownie. Prace zachwycają elegancją i dynamiką, silnie oddziałując na wyobraźnię odbiorcy.

Teresa Dudziak (ur. w 1951 w Dobrej) jest emerytowaną nauczycielką Szkoły Podstawowej w Pasierbcu, gdzie mieszka od ponad pięćdziesięciu lat.Zawsze żyła w niej artystyczna dusza i tak jest do dzisiaj. Uczyła plastyki, ale także działała na rzecz szkoły, kościoła, środowiska oraz osób indywidualnych.Jest twórcza i poszukująca. Malowała pastelami,farbami witrażowymi na szkle,haftowała, szydełkowała, próbowała też techniki decupage. Robiła broszki, stroiki, a do dziś wykonuje kartki okolicznościowe.Z pasją przez dwanaście lat dekorowała kwiatami kościół, na co dzień i od święta, także na śluby.Od kilku lat fascynuje się rysunkiem linearnym, którym zajmowała się będąc jeszcze w Liceum Pedagogicznym w Limanowej. Porzuciła później tę technikę na rzecz prac bardziej użytkowych, związanych z pracą w szkole i rodzinnymi powinnościami.Obecnie wróciła do swojego hobby i rysuje, kiedy tylko ma czas.

Kilkakrotnie wystawiała swoje prace na wystawach zbiorowych w muzeum i w galerii miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej wraz z innymi nauczycielami. Wzięła również udział w jednej wystawie zbiorowej w Krakowie.Obecna indywidualna wystawa „Czarno – Białe” to podsumowanie zamiłowania artystki do zabawy linią i kreską „wrażliwą”, czyli o zróżnicowanym natężeniu walorowym.Dużą wagę przywiązuje do kompozycji, uzupełniając ją często plamą, dającą „ciężar” koloru. Stosuje perspektywę zbieżną, geometryczną, głównie w mandalach i rysowanych obiektach.

Tematyka prac pani Teresy jest przeróżna: od prozaicznych przedmiotów, zwierzątek, poprzez krajobrazy i obiekty, aż do fantazyjnych, ukrytych miedzy kreskami i światłem abstrakcyjnych przedmiotów i osób.Rysuje czarnymi pisakami na białym kartonie, starając się by linie tworzyły niepowtarzalne kompozycje.


„Niezręcznie jest mówić o sobie, ale zachęcam do obejrzenia moich – tworzonych z wielką pasją prac, w które włożyłam swój czas,  cierpliwość,  temperament i przy rysowaniu których odrywam się od codziennych trosk, doznając wyciszenia i ogromnego pokoju ducha” – zaprasza artystka.


 

Liczba wyświetleń: 362
2

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne