Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Wykład dr Tomasza Jacka Lisa „Limanowa oczami Gawronów”

20.09.2023
W dniu 14.09.2023 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi odbyło się spotkanie z dr Tomaszem Jackiem Lisem, historykiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zaprezentował temat „Limanowa oczami Gawronów”.Mimo późnej godziny licznie zgromadzona publiczność (w tym min.  Jan Skrzekut -  Wójt Gminy Limanowa, Alina Garwon wraz z siostrzenicą Joanną, Marcin Kozdroń – Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego,  Adam Dudek były Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego, Stanisław Ociepka -  redaktor Echa Limanowskiego, dr Robert Kowalski – historyk, Karol Wojtas  - historyk i regionalista oraz Leszek Mordarski – radny miasta Limanowa) miała okazję wysłuchać blisko godzinnego wykładu, gdzie nasz gość przedstawił losy Limanowej i okolic z przełomu XIX i XX w. widziane z perspektywy Walentego i Agaty Gawronów. Na przykładzie znanego starowiejskiego rodu mogliśmy się dowiedzieć w jaki sposób kształtowała się lokalna inteligencja chłopska w tym okresie. Jednym z istotnych wątków poruszonych przez prelegenta była kwestia roli biblioteki w procesie budowania świadomości narodowej wśród chłopów.

Po wykładzie odbyła się dyskusja uzmysławiająca wszystkim uczestnikom jak ważną rolę w dziejach ruchu ludowego na Ziemi Limanowskiej pełniła rodzina Gawronów (Jan Gawron - ojciec Wincentego – przez 23 lata  pełnił funkcję wójta  Starej Wsi). Spotkanie zakończył dyrektor Jacenty Musiał, który podziękował wykładowcy za wnikliwą analizę roli rodu Gawronów oraz ich wpływu na  rozwoju i zachowanie  dziedzictwa kulturowego i samorządności w kraju  i zagranicą.

Bardzo dziękujemy dyrektor Muzeum Regionalnemu Ziemi Limanowskiej  Magdalenie Urbaniec za wypożyczenie obrazów Walentego Gawrona oraz strojów ludowych, które stanowiły tło naszego spotkania.  Dziękujemy również Karolowi Wojtas za udostępnienie zdjęć Wincentego Stanisława Gawrona.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu "Śladem Wincentego Gawrona" realizowanego z programu Promocja czytelnictwa 2023 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Tomasz Jacek Lis - limanowianin z Sowlin. Absolwent Zespołu Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej. Doktor nauk historycznych. Pracownik Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Stypendysta fundacji Lanckorońskich i Polskiej Misji Historycznej. Staże i praktyki naukowe odbywał w Chorwacji, Anglii a także w Niemczech i w Hiszpanii. Członek Komisji Bałkanistycznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Specjalizuje się w historii Bałkanów jak i historii społecznej XIX wieku.


Liczba wyświetleń: 601
3

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne