Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Podsumowanie wakacyjnych warsztatów dla dzieci i młodzieży w Bibliotekach

01.09.2023
Za nami wakacje. Pierwszy dzwonek rozdzwoni się już w poniedziałek. Pora zatem na podsumowanie naszych wakacyjnych warsztatów. To były bardzo intensywne wakacje w naszych bibliotekach. W tym roku bowiem, biblioteka w Starej Wsi i jej Filie realizowały aż dwa wnioski dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Pierwszy wniosek oscylował wokół Wincentego Gawrona, a drugi wokół lokalnych legend. Każdy z nich zawierał bogate i ciekawe warsztaty dla najmłodszych, które były doskonałą alternatywą dla wyjścia z domu i spędzenia czasu w twórczy i kreatywny sposób.
 
,,Śladem Wincentego Gawrona”
 
W 2023 r. przypada 115. rocznica urodzin Wincentego Gawrona, wybitnego syna Ziemi Limanowskiej: żołnierza polskiego podziemia, więźnia obozu Auschwitz, artysty, twórcy witraży i karykatur, autora książki: ,,Ochotnik do Oświęcimia”, opisującej dramatyczną rzeczywistość obozową. Z tej okazji powstał projekt: ,,Śladem Wincentego Gawrona”, który przybliżył mieszkańcom tę postać, utrwali tożsamość kulturową i przyczynił się do promocji czytelnictwa poprzez spopularyzowanie literatury obozowej. Oprócz części adresowanej do dorosłych, znalazły się w projekcie zajęcia inspirowane artystycznym talentem bohatera i obejmowały kreatywne warsztaty dla dzieci i młodzieży z malowania witraży (w bibliotece głównej i jej 6 filiach) oraz warsztaty ilustracji i karykatury. Warsztaty rozpoczęły się już w czerwcu. Zawodowy rysownik i karykaturzysta, Szymon Teluk wprowadził dzieci i młodzież w świat karykatury. Były to zajęcia pełne śmiechu i dobrej zabawy, ale i nauki i nabywania nowych umiejętności. Z kolei Monika Zielińska – Kilmczak z Podegrodzia, na warsztatach z tworzenia witraży, zapoznała uczestników z techniką rysunku na szkle.
Projekt był realizowany  w ramach programu Promocja czytelnictwa 2023
 
,,Literacka skrzynia pamięci”
Legendy to pierwsze elementy folkloru oraz tradycji, które poznajemy w wieku dziecięcym. Projekt ,,Literacka skrzynia pamięci” powstał, by zainspirować, zwłaszcza młodych czytelników do wędrówki tropem okolicznych legend. Mapą w tej literackiej podróży były książki, zawierające zbiory legend pisanych gwarą przez lokalnego pisarza, gawędziarza, Stanisława Ptaszka z Pasierbca pt.: ,,Malowana skrzynia pamięci”. Projekt dedykował dzieciom i młodzieży dwa rodzaje warsztatów: ,,Malowana skrzynia pamięci” oraz warsztaty pt.: ,,Zainspiruj się legendą”. Na pierwszych zajęciach, pod czujnym okiem prowadzącej Moniki Zielińskiej – Klimczak uczestnicy zdobili drewniane szkatułki. Trzeba przyznać, że efekty zachwyciły nawet samą prowadzącą. Mali plastycy korzystając z gotowych wzorów i własnej pomysłowości stworzyli szkatułki mieniące się paletą barw i ornamentów kwiatowych. Na kolejnych zajęciach, które prowadziła Marta Sobczak-Piętoń z Tymbarku dzieci  ozdabiały własnoręcznie robione książki i tworzyły własne opowieści. Historie zawarte w książkach zobrazowane ilustracjami, przystrojone ozdobami, naklejkami zachwycały, a młodzi plastycy wykazali się ogromną kreatywnością. Były opowieści humorystyczne, kartki z pamiętnika i historie z morałem, oparte na kanwie legend i własnej wyobraźni. Każda z książek zawierała przemyślane obrazki, które doskonale współgrały z treścią. Zajęcia plastyczne były też doskonałą zachętą do czytelnictwa i sięgnięcia po książki znajdujące się na bibliotecznych półkach. Projekt był realizowany  w ramach programu Partnerstwo dla Książki 2023
 
Uczestnicy wszystkich warsztatów spędzali czas kreatywnie, twórczo, międzypokoleniowo w kręgu poznawania literatury. Dziękujemy rodzicom i opiekunom za ułatwienie dzieciom i młodzieży skorzystania z naszej wakacyjnej oferty. Dzieciom życzymy udanego powrotu do szkoły i częstego odwiedzania bibliotecznych progów.


Liczba wyświetleń: 386
3

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne