Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

"Limanowa oczami Gawronów" - wykład dr Tomasza Jacka Lisa

05.09.2023
Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych dnia 14 września (czwartek) 2023 r. o godz. 19:00 na wykład dr Tomasza Jacka Lisa pt : "Limanowa oczami Gawronów".

Tematem spotkania będzie Limanowa na przełomie XIX i XX w; która choć wciąż borykała się z wieloma problemami społecznymi i ekonomicznymi, to jednak weszła na ścieżkę dynamicznego rozwoju. Różnego rodzaju inwestycje z rafinerią na czele zmieniły charakter miasteczka jak i okolicznych wsi. Zmiany te nie pozostały bez wpływu na życie mieszkańców, powodując, że życie w małym, sennym galicyjskim miasteczku nabrało nieznanego dotąd pędu, który niósł ze sobą szanse, jak i zagrożenia.
 
O tych sprzecznościach, problemach, ale także radościach mieszkańców miasta i okolicznych wsi opowie dr Tomasz Jacek Lis bazując na wspomnieniach jakie pozostawili po sobie członkowie rodziny Gawronów - limanowskich kronikarzy, którzy uwiecznili na kartach swych pamiętników obraz Limanowej, takiej jaką widzieli i znali. W ramach wykładu zostaną wykorzystane zarówno materiały opublikowane, te znane, jak i mniej znane, jak również dokumenty archiwalne".
 
Tomasz Jacek Lis - limanowianin z Sowlin. Absolwent Zespołu Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej. Doktor nauk historycznych. Pracownik Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Stypendysta fundacji Lanckorońskich i Polskiej Misji Historycznej. Staże i praktyki naukowe odbywał w Chorwacji, Anglii a także w Niemczech i w Hiszpanii. Członek Komisji Bałkanistycznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Specjalizuje się w historii Bałkanów jak i historii społecznej XIX wieku.

Spotkanie zorganizowane jest w ramach projektu "Śladem Wincentego Gawrona" realizowanego z programu Promocja czytelnictwa 2023 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Liczba wyświetleń: 597
1

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne