Kampania społeczna „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!”

20.09.2023
Międzywojewódzki Cech Kominiarzy organizuje w tym roku trzecią edycję kampanii społecznej „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!”, która odbywa się pod Honorowym Patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Związku Rzemiosła Polskiego i TVP3 Kraków. Jest ona kontynuacją poprzednich kampanii społecznych  „Czyszczone kominy to mniejszy smog” oraz „Zaproś kominiarza”.

Celem kampanii „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!” jest eliminacja niebezpieczeństw związanych ze smogiem, zaczadzeniami i pożarami, których główną przyczyną są źle eksploatowane lub zaniedbane przewody kominowe i urządzenia grzewcze. Jednocześnie chodzi o uświadomienie użytkownikom przewodów kominowych, czy użytkowane przez nich mieszkania/lokale i domy posiadają czyste i w pełni sprawne technicznie przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne). Ważnym elementem jest prowadzenie edukacji społecznej: jak prawidłowo organizować proces spalania w domowych urządzeniach grzewczych, aby uniknąć kopcenia z kominów, jak poprawnie eksploatować systemy kominowe i wentylacyjne zgodnie z zasadami ich funkcjonowania, aby uniknąć złej wentylacji oraz zaczadzenia.

W załącznikach poniżej :

Komunikat  Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy;
Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy;
Informacja o zakresie wymaganych informacji do inwentaryzacji  źródła ciepła.