84 rocznica mordu na Cieniawie w Mordarce

12.09.2023

Jak co roku 12 września w Mordarce  „Na Cieniawie” ma miejsce wydarzenie upamiętniajace tragedię, która miała miejsce 100 metrów nad obeliskiem. Przy pomniku upamiętniającym miejsce zbrodni zapalono znicze i wspominając wydarzenia jakie miały miejsce 12 września 1939 roku.

W uroczystości udział wzięli Jan Skrzekut Wójt Gminy Limanowa, Jolanta Juszkiewicz oraz Leszek Mordarski Radni Miasta Limanowa, Karol Wojtas historyk, Mieczysław Sukiennik były radny miasta Limanowa,  Leopold Kucharczyk oraz Dyrektor Szkoły podstawowej w Mordarce Paweł Ciuła wraz z delegacją  młodzieży.
12 września 1939 roku w kamieniołomie w Mordarce Niemcy rozstrzelali 12 żydowskich obywateli Limanowej -  zamożnych rzemieślników i kupców, oraz Jana Semika, który po ucieczce władz miejskich, pełnił obowiązki burmistrza Limanowej. Ujął się on za aresztowanymi i bitymi przez żołnierzy niemieckich Żydami, przez co wraz z nimi został rozstrzelany.

Jak podkreśla Jan Skrzekut Wójt Gminy Limanowa
" To bardzo ważne, że pamięć o rozstrzelanych nie mija a spotkania przy mogile są sposobem na oddanie hołdu ofiarom i uczczenie ich pamięci. Jest to piękne, że jest z nami młodzież, to istotne w celu zachowania prawdy historycznej i edukowania przyszłych pokoleń. Niebawem powstanie tu jeszcze tablica, na której będą widnieć nazwiska rozstrzelanych osób. W tym wypadku czas jest naszym sprzymierzeńcem, gdyż od niedawna znane są dane rozstrzelanych osób. Nie należy emocjonować się tym, że pomnik oficjalnie nie został oddany i ktoś nie przeciął symbolicznej wstęgi. To tylko kwestia czasu a my od lat jesteśmy  przy obelisku,  pamiętamy o  tych ludziach i zrobimy wszystko by ta pamięć porzetrwała"