Udany debiut góry Golców podczas Odkrywania Beskidu Wyspowego

21.08.2023
W niedzielę 20 sierpnia 2023 roku miało miejsce spotkanie turystów na górze Golców zorganizowane w ramach akcji "ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2023." Na szczyt góry Golców turyści docierali z różnych stron, a główna grupa pod opieką przewodnika PTTK Jarosława Orła dotarła wędrując niebieskim szlakiem od strony Młyńczysk. Mimo lejącego się z nieba żaru turyści dopisali swoją obecnością i  o godz. 8.00 wyruszyli z parkingu przy kościele w Mlyńczyskach i kilka minut przed 11.00 dotarli na szczyt góry Golców.

Na miejscu przybyłą grupę oraz innych obecnych wędrowców przywitali Jan Skrzekut - Wójt Gminy Limanowa oraz Mieczysław Uryga Starosta Limanowski.

Po oficjalnym przywitaniu  ksiądz Józef Szczęśniak pochodzący z diecezji Tarnowskiej odprawił mszę św., przy oprawie muzycznej kapeli Zespołu Regionalnego” Starowiejski Hyr” ze Starej Wsi. Muzyka lachowska i biesiadna w wykonaniu kapeli towarzyszyła turystom również podczas dalszej części spotkania - konkursów oraz wspólnego poczęstunku przygotowanego przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Siekierczyny pod przewodnictwem Grażyny Gawlik.

Oprócz ciepłego posiłku jakim były klopsy i sznycle w sosie  można było skosztować także chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz mnóstwo słodkich wypieków. W trakcie trwania spotkania tradycyjnie odbyły się konkursy, a do laureatów trafiły cenne nagrody rzeczowe, przydatne podczas górskich wędrówek. Zdobywcami nagród zostali:

NAJMŁODSZY:  Bartosz Król /10 m-cy/, Limanowa
NAJSTARSZY: Eugeniusz Postrozny /80 lat/, Szczawa
UCZESTNIK Z NAJDALSZEGO ZAKĄTKA POLSKI: Wioleta Nowosielska, Siedlce
RODZINNE ODKRYWANIE:  Rodzina Kuców z Podłopienia
NAJMILSZA: Grażyna Gawlik, Siekierczyna
NAJMILSZY: Władysław Borowiec, Kraków oraz Łukasz "Czarny" Zoń ze Starej Wsi

KONKURS WIEDZY O BESKIDZIE WYSPOWYM:
I m. Michalina Hadaniak, Wrocław
II m. Julia Banach, Lipowe
III m. Piotr Skowronek, Lipnik

Specjalne podziękowanie składamy dla Ochotniczej Straży Pożarnej ze Starej Wsi  na ręce Prezesa OSP Daniela Zagrodzkiego za wzosowe zabezpieczenie imprezy jak również wszelką pomoc podczas jej organizacji oraz za przygotowanie i dekorację ołtarza. Specjalne podziękowanie dla właścicieli miejsca wydarzenia Danuty Wójcik i Adama Młynarczyka oraz Stadniny „Majerz” ze Starej Wsi za przejażdżki konne dla uczestników oraz całej ekipie akcji Odkryj BESKID Wyspowy na czele z Czesławem Szynalikiem.

Organizacja spotkania ze strony Gminy Limanowa: Wojciech Korabik-Kierownik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Gminy Limanowa, Janina  Malinowska oraz Tomasz Kurczab, Ryszard Piszczek, sołtys Stara Wieś Wola.

Projekt dofinansowany przez Województwo Małopolskie w ramach konkursu „Małopolska Gościnna 2023”.