Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

,,Szklane inspiracje”– warsztaty tworzenia witraży w bibliotece w Rupniowie i Męcinie.

21.08.2023
Połowa sierpnia już za nami. W Gminnych Bibliotekach Publicznych ruszyły kolejne, ostatnie już wakacyjne warsztaty.Pierwsze odbyły się w bibliotece w Rupniowie i Męcinie.Tym razem uczestnicy tworzyli witraże. Dyrektor, Jacenty Musiał, witając uczestników przypomniał krótko genezę przedsięwzięcia.Zajęcia oscylujące wokół postaci Wincentego Gawrona, któremu poświęcony jest cały projekt pt.: ,,Śladem Wincentego Gawrona” mają na celu przybliżyć twórczość tego wielkiego patrioty i artysty.W limanowskiej Bazylice są trzy witraże, których projekty wykonał właśnie Wincenty Gawron.

Na warsztatach w bibliotece w Rupniowie i Męcinie, uczestnicy poznali techniki malowania na szkle i wykonali własnoręcznie witraż, który zabrali ze sobą do domu.Mogli korzystać z gotowych wzorów, lub własnej pomysłowości. Ograniczała ich tylko wyobraźnia, o całą resztę zadbała prowadząca Monika Zielińska-Klimczak z Podegrodzia.

Uczestnicy dowiedzieli się, jak tworzyć w bardzo oryginalnej i efektownej technice,która daje dużo satysfakcji i pozwala każdemu na stworzenie niesamowitych prac artystycznych. Powstawały zatem rysunki inspirowane folklorem, kulturą ludową, tematami patriotycznymi i religijnymi. Końcowe efekty zachwycały.Taka własnoręcznie wykonana praca stanowi nie lada pamiątkę i daje ogromną satysfakcję. W przyszłym tygodniu zajęcia odbędą się pozostałych Filiach Gminnej Biblioteki w Starej Wsi. Ilość miejsc ograniczona.

Warsztaty były częścią projektu ,,Śladem Wincentego Gawrona" realizowanego z programu: Promocja Czytelnictwa 2023, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W 2023 r. przypada 115. rocznica urodzin Wincentego Gawrona, wybitnego syna Ziemi Limanowskiej:żołnierza polskiego podziemia,więźnia obozu Auschwitz,artysty, twórcy witraży i karykatur, autora książki:,,Ochotnik do Oświęcimia”, opisującej dramatyczną rzeczywistość obozową. Z tej okazji powstał projekt:,,Śladem Wincentego Gawrona”,który przybliża mieszkańcom tę postać, utrwala tożsamość kulturową i przyczynia się do promocji czytelnictwa poprzez spopularyzowanie literatury obozowej. Warsztaty ujęte w projekcie inspirowane są właśnie artystycznym talentem bohatera.Zapraszamy do śledzenia strony i fb Gminnej Biblioteki w Starej Wsi, skąd na bieżąco dowiecie się o realizowanych przedsięwzięciach oraz korzystania z bibliotecznej oferty.


Liczba wyświetleń: 340
4

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne