Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Sukcesy gminnych gospodyń na XXII Powiatowym Przeglądzie KGW w Limanowej

01.08.2023
30 lipca w  limanowskim parku miał miejsce XXII Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich. Aż trzy koła z terenu gminy Limanowa uczestniczyły w przeglądzie a były to: KGW Pasierbiec, KGW Rupniów Centrum oraz KGW Łososina Górna. 

Zebranych gości i mieszkańców powiatu powitał Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.
Na otwarcie przybyli Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, posłowie Anna Paluch, Urszula Nowogórska, Jan Duda, Patryk Wicher, dyrektor biura poselskiego Andrzeja Guta-Mostowego, wiceministra sportu i turystyki – Andrzej Dobrzański, senator Jan Hamerski, II Wicewojewoda Małopolski Mateusz Małodziński, radny województwa małopolskiego Grzegorz Biedroń, wójtowie: Jan Skrzekut, Piotr Stach, Paweł Stawarz, Andrzej Romanek (Łososina Dolna), Przewodniczący Rady Gminy Limanowa Stanisław Młyński, Dyrektor Gminnej Biblioteki w Starej Wsi Jacenty Musiał i Kierownik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Gminy w Limanowej Wojciech Korabik. Powiat Limanowski reprezentowali Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, wicestarosta Agata Zięba, Przewodniczący Rady Powiatu Józef Pietrzak, członek Zarządu Wojciech Włodarczyk i Józef Jaworski oraz radna Beata Krzyściak.

W XXII Powiatowym Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w tym roku udział wzięły: KGW Laskowa, KGW Podłopień, KGW Krasne-Lasocice, KGW Słopnice, KGW Zbludza, Stowarzyszenie KGW Rupniów Centrum, KGW Łososina Górna i KGW Pasierbiec.

Poszczególne kategorie konkursowe (tradycyjnych potraw, rękodzieła artystycznego, scenek obyczajowych oraz pieśni) oceniała komisja w składzie: Jadwiga Adamczyk – główny specjalista ds. muzyki ludowej, Zofia Skwarło – konsultant w zakresie kultury ludowej, konsultant ruchu folklorystycznego oraz Benedykt Kafel – etnograf.

Podczas ogłoszenia wyników podkreślony został wysoki oraz bardzo wyrównany poziom prezentacji. W związku z czym komisja zdecydowała o przyznaniu czterech równorzędnych I miejsc oraz nagrody finansowej w wysokości 2500 zł dla KGW Laskowa, KGW Krasne Lasocice, Stowarzyszenie KGW Rupniów Centrum oraz KGW Pasierbiec. II miejsce i nagrodę finansową w wysokości 2000 zł otrzymało KGW Łososina Górna. Natomiast trzy równorzędne III miejsca i nagroda finansowa w wysokości 1700 zł trafiły do KGW Podłopień, KGW Słopnice i KGW Zbludza. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Limanowej. W uzasadnieniu werdyktu komisja wyraziła radość, że Koła Gospodyń Wiejskich podjęły się udziału we wszystkich konkurencjach, a większość przedstawień obyczajowych była na wysokim poziomie merytoryczno – artystycznym. Po odczytaniu protokołu jury podziękowało uczestnikom za duży wysiłek włożony w przygotowanie przedstawionych widowisk i gratulowało widocznych uzdolnień aktorskich. Wyraziło też nadzieję, że w przyszłości dzięki potencjałowi KGW kultura ludowa wsi będzie wciąż żywa.

Wygrana w etapie powiatowym jest przepustką do udziału w Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW w Jabłonce na Orawie, na który zakwalifikowano: KGW Laskowa i KGW Krasne Lasocice, a jako rezerwowe komisja wskazała KGW Łososina Górna. Z kolei w Festiwalu Folklorystycznym „Limanowska Słaza” udział weźmie Stowarzyszenie KGW Rupniów Centrum ze scenką pt. „Robienie krzyżyków w Wielki Czwartek”, KGW Łososina Górna ze scenką pt. „Jak Bronka do Honki na role trafiła” i śpiewem pieśni ludowych: „Chmielu, chmielu”, „Przylecioł Słowicek” oraz KGW Pasierbiec ze scenką pt. „Testament Kowolowej” i śpiewem pieśni ludowych: „Rosi dyscyk”, „Koło mego łogródecka”, „Płowiydz mi dziewcyno”.

Podczas imprezy nie zabrakło dodatkowych atrakcji. Na początku wystąpił zespół „Kijom Worci” z Pisarzowej a wieczorem oczekiwanie na wyniki umilił żywiołowy koncert zespołu „Bajersi”. Dostępna była też strefa gastronomiczna, a w niej m.in.: grill, bufet oraz kuchnia od zdobywczyni „Złotego Fartucha” programu MasterChef – Karoliny Kowalskiej. Dla najmłodszych przygotowano dmuchany zamek.

Serdecznie gratulujemy naszym paniom i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach!

 

Liczba wyświetleń: 656
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne