Rytmy i Smaki ponownie zawitały w Starej Wsi

07.08.2023
6 sierpnia br. X Beskidzkie Rytmy i Smaki zawitały do Starej Wsi, gdzie miał miejsce Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego promujący kulturę, tradycję, kuchnię i ludową twórczość regionu.

Spotkanie rozpoczął Wójt Gminy Limanowa – Jan Skrzekut, który powitał wszystkich przybyłych gości i wyraził radość z możliwości zorganizowania festiwalu już po raz drugi w Starej Wsi Woli, po czym oddał głos Przewodniczącemu Rady Gminy Limanowa Stanisławowi Młyńskiemu.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: Jadwiga Wójtowicz  – Radna  Województwa Małopolskiego,Wojciech Włodarczyk  – Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, Sołtys Starej Wsi Woli - Ryszard Piszczek.

Wśród obecnych  gości znaleźli się również: Zastępca Wójta Gminy Limanowa Wojciech Pazdan,Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Józef Pietrzak, Radny Powiatowy Stefan Hutek, Radni Gminy Limanowa: Bogusław Pazdur,Włodzimierz Lachor,Stanisław Sajdak,Iwona Pazgan-Kożuch Pełnomocnik Dyrektora WUP ds. współpracy regionalnej,Edyta Król Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół,Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi Jacenty Musiał oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Starej Wsi Marek Twaróg.

Od początku imprezy, kulinarne specjały można było degustować przy stoisku Koła Gospodyń Wiejskich z Lipowego, które przygotowały dla uczestników imprezy cały stół regionalnych potraw i przystawek.

Po oficjalnych wystąpieniach, przyszedł czas na prezentacje artystyczne. Jako pierwsze na scenie pojawiły się Seniorki z Męciny działające przy Świetlicy Wiejskiej w Męcinie, prezentując przygotowane pieśni ludowe.

Niestety pogoda nas nie oszczędzała. Kolejne punktu programu musiały się odbyć w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Starej Wsi.Sala gimnastyczna na Woli to stałe miejsce treningów Royal Cheerleaders Academy klubu sportowego trenującego cheerleading. Członkinie zaprezentowały się w dwóch grupach wiekowych przygotowanych pod okiem Kingi Biedy i Martyny Puch.
Także w sali gimnastycznej odbył się pokaz karate kyokushin, klubu sportowego Karate Shinkyokushin Stara Wieś – Męcina, działającego przy szkołach podstawowych nr 1 w Męcinie i Starej Wsi,  prowadzonych przez Agnieszkę Tokarczyk.

Kolejne występy mogły się już odbyć na scenie. Po emocjach sportowych swoje umiejętności muzyczne zaprezentowały młode artystki: Emilia Pietrzak oraz Łucja Kowalczyk.Następnie na scenie pojawił się Zespół Regionalny „STAROWIEJSKI HYR” z Starej Wsi. Ich żywiołowy śpiew, muzyka i taniec, podczas obszernego programu, niezwykle przypadł do gustu zgromadzonej publiczności, której nie przeszkadzał nawet deszcz. Agnieszka Pławecka kierownik zespołu serdecznie podziękowała publiczności za ciepłe przyjęcie, które zawsze ma miejsce w Starej Wsi.

Zgodnie z harmonogramem o godzinie 19.00 odbyło się wyczekiwane przez uczestników losowanie nagród w loterii.

Składamy podziękowania dla sponsorów, którzy przyczyniły się do uatrakcyjnienia loterii:

ZUP EMITER Sp. z o.o.
SZUBRYT – zakłady mięsne
TRAKTOR-SERWIS Marek Krajewski -Firma Handlowo-Usługowa  Stara Wieś,
WOBUD Wojciech Wyżycki,
PAWLIMEX Paweł Wojak,
PPUH WOLIMEX Plus S.C. Iwona Wojak-Ćwik Krzysztof Ćwik
SPED-TRANS Bogusław Franczak Stara Wieś,
Ryszard Piszczek  Usługi Stolarskie Stara Wieś

Po regionalnych rytmach i akcentach przyszła kolej na nieco bardziej biesiadny charakter imprezy a zagwarantowała go kapela ZBYRNI podczas pierwszej części swojego występu. Po godzinie 20 na scenie pojawila się Mirosława Zaziębło-Hubiak trio. Mirka Zaziąbło-Hubiak, znana również jako wokalistka zespołu folkowego Tryptyk, jest pieśniarką muzyki etno i instruktorką śpiewu tradycyjnego z regionu górali gorczańskich. W 2019 roku wydała swoją solową płytę "Kulturowa rozmowa", na której umieściła utwory folkowe z różnych regionów.

Podsumowaniem festiwalowych atrakcji była druga cześć występu kapeli ZBYRNI, który swoim żywiołowym występem porwał wszystkich do wspólnej zabawy.Tańcom nie było końca, do ostatnich minut pod sceną tłumnie  gromadzili się roztańczeni uczestnicy imprezy.

Projekt Odkryj Beskid Wyspowy 2023 dofinansowany jest  przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert "Małopolska Gościnna" przy współpracy z Towarzystwem Miłośników Regionu Dobrzańskiego. Pomysłodawcą akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” jest Czesław Szynalik i Forum Gmin Beskidu Wyspowego.