Podpisanie umowy na odtworzenie krzyża pomnikowego i prace konserwatorskie - Cmentarz 369 Golców

02.08.2023
W dniu 28 lipca 2023 miało miejsce podpisanie umowy dotyczącej realizacji zadania  pn " Odtworzenie krzyża pomnikowego i niezbędne prace konserwatorskie na cmentarzu wojennym nr 369 w Starej Wsi Golcowie”. Podpisania dokonał Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut oraz właściel firmy wyłonionej podczas postępowania przetargowego Tomasz Kościółek - firma KAM-BUD, Paszyn 436, 33-326 Mogilno. Przy podpisywaniu umowy obecni byli : Kierownik Wydziału Kultury i Promocji - wydziału merytorycznie odpowiedzialnego za inwestycję - Wojciech Korabik oraz Agata Marcisz Specjalista ds. zamowień publicznych.

Wartość zadania opiewa na kwotę 166.535,47 złotych brutto - termin relizacji zadania 24 listopada 2023 roku.

"Ta inwestycja ma dla Nas szczególną wagę,  Cmentarz wojenny nr 369 w Starej Wsi Golcowie ma duże znaczenie kulturalne w gminie Limanowa. Jest to jedyny cmentarz wojenny, który znajduje się na terenie gminy. Uczniowie miejscowych szkół  cyklicznie odwiedzają cmentarz, kształtując w sobie elementy wychowania patriotycznego. Nieopodal cmentarza przebiega niebieski szlak turystyczny, jeden ze szlaków wiodących przez Beskid Wyspowy, którym w ciągu roku bardzo tłumnie wędrują turyści, nie tylko z naszego regionu." - podkreśla Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut - mieszkańcy wielokrotnie prosili mnie o interwencję w sprawie przywrócenia krzyża i renowacji cmentarza. Jestem bardzo zadowolony, że środki na powyższe działania udało nam się w pozyskać. Bardzo zależy mi, by cmenatarz odzyskał swój pierwotny wygląd, nadając wyższą rangę historycznym wydarzeniom i przyczyniając się do wzrostu świadomości oraz patriotyzmu wśród mieszkańców."

Przypominamy, że Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu rozpatrzył pozytywnie wniosek złożony przez Gminę Limanowa w ramach programu "Groby i cmentarze wojenne w kraju".
Na realizację zadania pn.: Odtworzenie krzyża pomnikowego i niezbędne prace konserwatorskie na cmentarzu wojennym nr 369 w Starej Wsi Golcowie" zostało przyznane dofinansowanie w wysokości 160 000,00 zł.