DOSTĘPNY URZĄD

25.08.2023
Pętle indukcyjne, poprawa dostępności przestrzennej budynku, oznakowanie i plan tyflograficzny, sprzęty do ewakuacji, film o zakresie działania Urzędu w języku migowym, to kolejne, nowe udogodnienia, które umożliwią korzystanie z budynku Urzędu Gminy Limanowa przez osoby ze szczególnymi potrzebami.

Gmina Limanowa złożyła wniosek i otrzymała dofinansowanie projektu pn. „Dostępny samorząd – granty”, ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) 2014-2020, Działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne. Celem projektu jest poprawa dostępności do usług publicznych świadczonych przez jednostki samorządu terytorialnego (JST) dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami, poprzez wsparcie JST w spełnieniu wymogów dostępności określonych w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Dzięki przyznanemu dofinansowaniu  realizowane są działania wpływające na poprawę dostępności  usług  publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób niepełnosprawnych w zakresie:

- w zakresie dostępności cyfrowej: opracowanie i wdrożenie deklaracji dostępności na stronie internetowej Gminy Limanowa, dostosowanie strony internetowej Urzędu Gminy Limanowa do wytycznych WCAG 2.1, przygotowanie filmu o zakresie działalności jednostki w PJM (w języku migowym), z opisem usługi na stronę www.

- w zakresie dostępności komunikacyjno-informacyjnej: dostawa, montaż i kalibracja systemu indukcyjnego: pętla indukcyjna przenośna (7 szt.) oraz pętla indukcyjna stanowiskowa (1 szt.), zakup sprzętu do ewakuacji oraz wykonanie planu tyflograficznego budynku UG Limanowa oraz poprawa dostępności przestrzennej budynku UG Limanowa.

Zakupiono już sprzęty do ewakuacji tj. krzesło i materac ewakuacyjny, pętle indukcyjne, które zlokalizowano w najbardziej odwiedzanych przez petentów miejscach w Urzędzie. Wykonano już część oznakowania. W chwili obecnej opracowywany jest plan tyflograficzny i nagrywany jest film w języku migowym. W budynku Urzędu funkcjonuje też platforma schodowa z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych, a w gotowości jest też wózek inwalidzki. Zapewniono też pakiet szkoleń dla pracowników, mających bezpośredni kontakt z petentami.Efekt, jaki zostanie osiągnięty po zakończeniu realizacji zadania, to udostępnienie mieszkańcom i gościom przystosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynku administracyjnego Urzędu Gminy Limanowa.

Przystosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zapewni takim osobom realną szansę na bycie niezależnym i samodzielnym, zarówno w przemieszczaniu się jak i w czynnościach sanitarnych na terenie Urzędu. Tego rodzaju rehabilitacja społeczna z pewnością przyczyni się do podniesienia poczucia własnej wartości osób z ze szczególnymi potrzebami, odwiedzających Urząd.