XX Limanowa CUP-rozstrzygnięty

27.07.2023
W dniach 21-23 lipca 2023r. Limanowa po raz dwudziesty gościła specjalistów biegu na orientację podczas Międzynarodowych Zawodów w Biegu na Orientację „Limanowa Cup”.

W tej edycji udział wzięło 290 zawodników z 8 państw: Francji, Szwecji, Rumunii, Danii, Hong Kongu, Czech, Ukrainy i Polski. W tym gronie prawie 40-osobowa reprezentacja klubu Patria Młynne, który zarazem był organizatorem tego wydarzenia.

W tym roku organizatorzy przygotowali bardzo ciekawy program. W piątek po południu w pięknym limanowskim parku rozegrany został prolog, którym był emocjonujący bieg sprinterski. W kategorii elity dobrze rozpoczęli te zmagania : Edyta Baluta – Małecka (Patria) i Michał Kalata (UMKS Kwidzyn),którzy okazali się najlepsi. Bieg rozgrywany był w okolicach SP nr 3, na osiedlu Zygmunta Augusta i oczywiście w parku z metą przy amfiteatrze. Relację na żywo można było oglądać w nowej, wchodzącej na rynek sportowy telewizji Zobacz.TV, której studio znajdowało się w  Suwałkach.

Wprawie w samo południe w sobotę rywalizacja przeniosła się na Starą Wieś, gdzie pod Gorą Cichoń rozegrany został najbardziej wymagający bieg klasyczny. Ciekawa rzeźba terenu, gęsta rośinność i jary sprawiały niektórym sporo trudności, ale większych niespodzianek nie było.

Etap 3 finałowy to bieg handicapowy na Łysej Górze. Emocji naprawdę sporo, a że pogoda dopisywała to i humory zawodników były znakomite. Podczas dekoracji swoją obecnością zaszczycił nas członek Zarządu Polskiego Związku Orientacji SportowejRafał Mianowski, który wraz z zawodniczkami klubu „Patria” dekorował najlepszych.

Wyniki zawodników Patrii także dostosowały się do poziomu organizacji imprezy.W elicie damskiej wygrywa Edyta Baluta–Małecka, która była bezkonkurencyjna dla rywalek. W kategorii M14 znakomity występ biegaczy z Młynnego, którzy zajęli całe podium. Wygrywa srebrny medalista z Mistrzostw Polski Młodzików Antoni Bałaziński, a za nim znaleźli się : Dawid Kurnyta i Filip Zelek.W kategorii K10N wygrywa Izabela Wątroba, a na trzecim miejscu plasuje się Anna Stypuła.  W K12 bardzo dobry występ Niny Dunikowskiej i 6 pozycja. Tuż za nią Julita Mordarska. W kategorii juniorek młodszych na 5 pozycji zawody kończy Magdalena Fitrzyk. Dwa miejsca niżej Martyna Zelek.W M10 srebro i brąz dla Patrii za sprawą duetu : Szymon Stypuła, Wojciech Sowa.
W M10N złoto przypadło debiutantowi : Tomaszowi Trosce, a brąz Jakubowi Wiśniewskiemu.Z grona licznej grupy w M12 najwyższą pozycję zajął Krystian Król (8). Na 10 miejscu rywalizację zakończył Michał Sajdak. W kategorii juniorów młodszych srebro wywalczył Oskar Mordarski.W kat.open wygrywa Bartłomiej Sochacki , a na drugim miejscu Piotr Matusiak i Monika Czaja.

Najlepszym zawodnikiem XX- lecia Limanowa Cup został Jerzy Kryjomski z Chrzanowa, który ośmiokrotnie wygrywał limanowskie zawody. Największą liczbę zwycięstw indywidualnych odniósł WKS Wawel Kraków. Najlepszym zawodnikiem zagranicznym – Tamas Relu (Rumunia) – 7 zwycięstw. Dla nich organizatorzy przygotowali piękne granitowe statuetki.

W trakcie tegorocznej „Limanowa Cup” – Patria realizowała projekt „Tropiciel Śladów” , na który otrzymała wsparcie Lasów Państwowych, a podczas drugiego dnia imprezy gościli pracowników Nadleśnictwa Limanowa, którzy przeprowadzili spacer edukacyjno – przyrodniczy ścieżką „Pod Ostrą”,

Coś się kończy, coś zaczyna” – tak Prezes klubu Patria Witold Sochacki zakończył tegoroczne jubileuszowe zmagania. „Limanowa Cup” rozegrana została po raz ostatni, a organizatorzy zapraszali za rok na kontynuację zawodów w orientacji sportowej na Limanowszczyźnie pn. „Patria Cup”.

Organizatorzy :

Kierownik zawodów – Miłosz Król
Sędzia główny – Witold Sochacki
Autorzy map i budowniczowie tras – Jacek Kozłowski i Piotr Pietroń
Biuro zawodów – Jolanta Kozłowska
Kierownik startu – Urszula Zelek
Obsługa systemu SI – Marcin Leśnicki

„Patria” Młynne dziękuje wszystkim, którzy wsparli ich działania w kwestii organizacji tegorocznej edycji Limanowa Cup,Instytucjom i Firmom, a także osobom prywatnym:

Miasto Limanowa, Gmina Limanowa, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Limanowej, Starostwo Powiatowe, Nadleśnictwo Limanowa, Policja, „Elfach” Limanowa, „Midrew” Pawła Michury, „Maspex Tymbark”, „Laskopol”, „Koral”, Stacja Narciarska „Limanowa Ski”, „Indeco” Piotr Wilczek , „Ranczo na Załpie” P. Hojdów. Podziękowania należą się oczywiście też całej ekipie organizacyjnej klubu z Młynnego – rodzicom, uczniom. Podziękowania także dla młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i zawodowych im. Ks. Prof.J.Tischnera wraz z wicedyrektorem P. Robertem Sajdakiem za pomoc w zabezpieczeniu tras biegu sprinterskiego.

Z trasami na orientację w Limanowej żegnamy się do przyszłego roku, ale w listopadzie „ Patria” organizuje XXV Jubileuszową edycję Biegu Niepodległości. Jeden rok i 4 imprezy – Mistrzostwa WOT w BnO, Mistrzostwa Polski Młodzików w BnO, Limanowa Cup i Bieg Niepodległości. Pięknie!!!