Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

W najbliższą niedzielę 24. Gminny Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich w Pasierbcu.

21.07.2023
23 lipca br. zapraszamy na 24. Gminny Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich który odbędzie się w Pasierbcu (plac obok szkoły). W tym roku do rywalizacji przystąpi 10 kół gospodyń wiejskich.
 
Niedzielne wydarzenie rozpocznie konkurs potraw regionalnych. Na miejscu degustować będzie można niecodzienne, ale i tradycyjne konkursowe dania, przygotowanych przez panie z gminnych kół gospodyń wiejskich. Na stołach pojawią się m.in.:

- Gołąbki z kaszy gryczanej z leśnymi grzybami okraszone słoninką (KGW Męcina)
- Źimnioki z kwaśnom mlykiom  (KGW Pisarzowa)
- Pierogi z bobem  (KGW Łososina Górna)
- Kluski kudłote na mlyku (KGW Makowica)
- Kiszony żur ze skwarkami  (KGW Rupniów Centrum)
- Kasza z śliwkami  (KGW Lipowe)
- Zupa kminkowa  (KGW Kłodne)
- Łazanki z boczkiem i kapustą ( KGW Sowliny)
- Kapusta z bobem i ze śmietaną  (KGW Siekierczyna 1)
- Żur na kwaśnicy (KGW Pasierbiec)

Powyższe potrawy zgłoszone zostały do konkursu, natomiast na stoiskach przygotowanych przez członkinie poszczególnych kół nie zabraknie również słodkich tradycyjnych wypieków czy wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszony oraz innych rarytasów, których będzie można próbować. 
 
Obok prezentacji kulinarnych poszczególne stanowiska KGW wypełnią się też rękodziełem artystycznym, które także podlegać będzie ocenie w ramach regulaminowych zapisów Przeglądu. W tym roku ocenianym rękodziełem jest Girlanda pod obraz.

Ostatnią odsłoną konkursową będzie prezentacja przez koła regionalnych zwyczajów oraz pieśni ludowych. Aż pięć kół przygotowało program artystyczny a są to:

- KGW Pisarzowa " Na zielną"
- KGW Łososina Górna "Jak Bronka poszła na role"
- KGW Rupniów Centrum " Robienie krzyżyków w Wielki Czwartek"
- KGW w Siekierczynie 1 " Wyprowadzka"
- KGW Pasierbiec " Testament Kowolowej"
 

Całość niedzielnych prezentacji oceniać będzie Komisja Artystyczna, która zadecyduje o przyznaniu nagród poszczególnym kołom oraz oddeleguje najlepsze z nich na Przegląd Powiatowy Kół Gospodyń Wiejskich, który odbędzie się 30.07 w Miejskim Parku w Limanowej. W skład komisji wchodzi Lucyna Kmak - regionalista, Barbara Romańska - etnograf oraz Bogdan Matusik -  muzyk.

Koła, które zgłosiły się do udziału w Przeglądzie to: KGW Męcina, KGW Rupniów Centrum, KGW Pasierbiec, KGW Sowliny, KGW Pisarzowa, KGW Łososina Górna, KGW Lipowe, KGW Makowica, KGW Kłodne, KGW Siekierczyna 1. 

Na scenie zagości również zespół KAPELA GRAĆ, a na zakończenie imprezy wystąpi zespół muzyczny ZBYRNI.

Podczas wydarzenia odbędzie sie loteria, w której wygrać można będzie cenne nagrody rzeczowe. W trakcie trwania uroczystości mnóstwo bezpłatnych atrakcji będzie czekało na najmłodszych - zabawy i konkursy z animatorami, malowanie twarzy oraz urządzenia rekreacyjne - dmuchańce. Serdecznie zapraszamy!


Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Limanowskiego Mieczysław Uryga.


  


Liczba wyświetleń: 1562
1

Pliki do pobrania

1

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne