Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

"Śladem Wincentego Stanisława Gawrona"

02.06.2023
W 2023 r. przypada 115. rocznica urodzin Wincentego Gawrona, wybitnego syna Ziemi Limanowskiej: żołnierza polskiego podziemia, więźnia obozu Auschwitz,  artysty, twórcy witraży i karykatur, autora książki: ,,Ochotnik do Oświęcimia”, opisującej dramatyczną rzeczywistość obozową.

Z tej okazji powstał projekt: ,,Śladem Wincentego Gawrona”, który przybliży mieszkańcom tę postać, utrwali tożsamość kulturową i przyczyni się do promocji czytelnictwa poprzez spopularyzowanie literatury obozowej. Uczestnicy idąc tropem Wincentego na wzór artysty wykonają witraże,  karykatury i zapoznają się z przeżyciami obozowymi opisanymi w książce przez bohatera i na spotkaniu z jedną z najpopularniejszych autorek literatury obozowej.

Dopełnieniem projektu będzie przedstawienie nieznanych egodokumentów (rękopisów) Walentego i Anny (rodzeństwa Wincentego) zdeponowanych w Archiwum Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Projekt skierowany jest głównie do dzieci/młodzieży/rodziców/opiekunów.

Projekt realizowany w ramach programu ,,Promocja Czytelnictwa". Pozyskana dotacja - 10 tys.

Liczba wyświetleń: 489
1

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne