Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Sezon turystyczny 2023 oficjalnie otwarty na górze Paproć

26.06.2023
 
W niedzielne popołudnie 25 czerwca na górze Paproć odbyło się uroczyste Otwarcie Letniego Sezonu Turystycznego na Ziemi Limanowskiej. 
Uroczystość „Otwarcia Letniego Sezonu Turystycznego na Ziemi Limanowskiej” rozpoczęła o godz. 15.00 msza św., którą odprawił proboszcz parafii w Łososinie Górnej ks. dr Kazimierz Fąfara. Eucharystia odprawiona została przy oprawie muzycznej Orkiestry Parafialnej działającej przy łososińskiej parafii.

Po mszy św. nastąpiło oficjalne otwarcie uroczystości, a przybyłych na górę Paproć uczestników wydarzenia powitali m.in. Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Młyński, Członkowie Zarządu Powiatu Limanowskiego Wojciech Włodarczyk i Czesław Kawalec, Radni Powiatu Limanowskiego Stanisław Piegza i Stanisław Hutek, Radni Gminy Limanowa: Zuzanna Kolawa, Daniel Łącki, Stanisław Sajdak, Rafał Woźniak, Jerzy Jabłoński, Adam Ryś, Władysław Lachor, Stanisław Adam Kita.

W wydarzeniu uczestniczyli również: Jozef Jaworski oraz Marzena Gąsior Radni Powiatu Limanowskiego, Edyta Król Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Limanowej, Jacenty Musiał Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Limanowej  oraz sołtysi z gminy Limanowa: Barbara Hebda, Karol Golonka, Jerzy Kruczek oraz Maria Twaróg.


 
Specjalny Dyplom Okolicznościowy oraz kwiaty dla proboszcza Kazimierza Fąfary wręczył Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzeku wraz z Radnym Gminy Limanowa Danielem Łąckim gratulując duchownemu otrzymania Złotego Medalu „Za wybitne zasługi dla Związku Wojska Polskiego”

Wyjątkowo w tym roku,  podczas Otwarcia Sezonu Turystycznego odbyła się również BITWA REGIONÓW - konkurs, którego przedmiotem jest wykonanie ttradycyjnej potrawy regionalnej z wykorzystaniem przynajmniej jednego produktu regionalnego (z wyłączeniem deserów) charakterystycznej dla regionu działania koła gospodyń wiejskich.
Głównym organizatorem konkursu jest  Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy współpracy z miejscowym MODRem, ARMiRem, KRUSem oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Poszczególne instytucje posiadały stoiska informacyjno-promocyjne  a na miejscu wraz z pracownikami pojawili się: Jerzy Radoń - Dyrektor Małopolskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Jerzy Jabłoński – Kierownik Limanowskiej placówki terenowej ARMiR, Maciej Lachor –kierownik  placówki terenowej KRUS w Limanowej, Leszek Leśnik- kierownik terenowej placówki MODR W Limanowej oraz Piotr Janowski  Kierownik Zespołu Klienta Indywidualnego -Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Z terenu powiatu limanowskiego rywalizowało 8 KGW: Koło Gospodyń Wiejskich w Podłopieniu, Koło Gospodyń Wiejskich w Przyszowej, Koło Gospodyń Wiejskich w Tymbarku, Koło Gospodyń Wiejskich w Wilkowisku, Koło Gospodyń Wiejskich w Sadku, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Olszówka, Koło Gospodyń Wiejskich w Męcinie, Koło Gospodyń Wiejskich w Szczyrzycu. Konkurs,rozpoczął sie o godzinie 16.00 zaraz po zakończeniu mszy świętej i odbywał się równolegle z pozostałymi atrakcjami imprezy na Paproci.


Po oficjalnym otwarciu nastąpiła część artystyczno-rozrywkowa. Na scenie pojawiły się panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Łososiny Górnej, które zaprezentowały tradycyjne pieśni ludowe oraz scenkę obyczajową. Następnie wystąpiły dzieci z Przedszkola Samorządowego w Tymbarku oraz animatorzy, którzy przygotowali dla najmłodszych konkursy o tematyce krajoznawczo-turystycznej. W ramach uroczystości na górze Paproć dostępnych było mnóstwo dodatkowych atrakcji - dzieci skorzystać mogły z darmowych dmuchańców, przejażdżek konnych oraz ścianki wspinaczkowej, przygotowanej przez ratowników limanowskiej sekcji GOPR. Można było również skosztować regionalnych przysmaków jakimi były podpłomyki oraz chleb męciński od Pana Marka Piwowara z Męciny.

 
Około godziny 18.00 odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie konkursu „Bitwa Regionów” a na wręczenie nagród przybyła inicjator tego konkursu na  Paproci Poseł na Sejm RP Anna Paluch.
I miejsce oraz nagrodę 2.000,00 złotych zdobyły panie z KGW Szczyrzyc
II miejsce oraz nagrodę 1.500,00 złotych otrzymało KGW Tymbark
III  miejsce oraz nagrodę  1.000,00 złotych trafiło w ręce Stowarzyszenia KGW Olszówka
Została również przyznana specjalna nagroda od poseł Anny Paluch w wysokości 1.000,00 złotych za danie najbardziej pochylające się ku tradycji i otrzymało ją Stowarzyszenie KGW z Olszówki.


Podczas uroczystości zaprezentowały się również warsztaty artystyczne „ Czerwone Korale” z Pisarzowej demonstrując sztukę wicia wianków.
Następnie odbyło się losowanie nagród w loterii. Emocji podczas losowania było co nie miara, a z każdą minutą cenne nagrody, którymi były m.in. gry, artykuły sportowe, turystyczne, elektroniczne oraz sprzęty gospodarstwa domowego znajdowały swoich szczęśliwych właścicieli.
 

fot.Karolina Kachniarz
 
Emocje po losowaniu nagród w loterii można było rozładować podczas kolejnego punktu programu występu zespółu „Krzesavica” którzy poderwali liczne grono uczestników imprezy do tańca.


Podsumowaniem otwarcia sezonu turystycznego był występ zespołu ”Kapela Grać”
Podziękowania za pomoc w zabezpieczeniu uroczystości należą się strażakom z OSP Rupniów, Kisielówka oraz Łososina Górna. A także licznym patrolom policji z Komendy Powiatowej Policji w Limanowej, które czuwały nad bezpieczeństwem uczestników imprezy.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy.
Uczestnikom powitania lata dziękujemy za liczny udział i zapraszamy na górę Paproć za rok, tradycyjnie w ostatnią niedzielę czerwca.

„Otwarcie Sezonu Turystycznego na Ziemi Limanowskiej” zrealizowano przy wparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Limanowej. 

Liczba wyświetleń: 1678
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne